top of page

​ВИХОВНА РОБОТА

99 школа існує з 1961 року. За довгий період склався досвідчений педагогічний колектив з усталеними традиціями у навчанні і вихованні підростаючого покоління. До 1992 року школа працювала як російська.
Перехід на українську мову викладання став новим етапом розвитку школи, оновлення змісту навчання і виховання, закладання нових підходів і тенденцій вирішення сучасних освітніх і виховних потреб, який вимагав наповнити усі ланки навчально-виховного процесу змістом, який би відображав ідеї народності. Національний компонент змісту освіти є основою становлення та розвитку нашої школи на сучасному етапі, а питання формування рис громадянина та його національних цінностей на основі відродження культури та традицій народу України став домінуючим.
Перш за все було створено необхідну базу для забезпечення діяльності української школи, адже перехід на українську мову навчання означав не лише зміну мови спілкування, а й докорінну перебудову та оновлення змісту навчання і виховання школярів. А це передбачає оволодіння рідною мовою, знання історії свого народу, його традицій, звичаїв, особливостей культури, її витоків та ідеалів. Тому творчими групами вчителів було зібрано та опрацьовано багато матеріалів з різних навчальних дисциплін, у яких виникала потреба і загальна зацікавленість. Ці матеріали обговорювались на засіданнях шкільних методичних об’єднань, які потім розмножувались і ставали надбанням кожного вчителя. Такий метод роботи педагогічного колективу дав можливість за короткий період досить ефективно накопичити велику кількість матеріалів, які пізніше було зосереджено в кабінеті народознавства та його філіях у навчальних кабінетах школи. Це народознавчі бібліотечки, матеріали про державну та народну символіку, Конституцію України, Шевченківські куточки, зібрання атрибутів і сценаріїв для проведення обрядових, народознавчих та шкільних свят, експонати народних ремесел, предмети домашнього ужитку, сімейні реліквії тощо.

У свій час В.О.Сухомлинський зазначав, що морально вихована людина – це людина, здатна відчувати і співчувати, аналізувати життєві явища та естетичні об’єкти, знати засади духовно-практичного освоєння дійсності та керуватися цими принципами у повсякденному житті. Тому у роботі з дітьми вчителі дотримуються народознавчого підходу, адже це дає можливість інтегрувати знання багатьох наук про народ, суспільство, синтезувати інформацію про різні види народного мистецтва, що сприяє цілеспрямованому і системному осмисленню учнями культурно-історичних, національних традицій і звичаїв, а це дає можливість залучити дітей до свідомої діяльності, спрямованої на формування і розвиток патріотизму, з яким органічно поєднується національна самосвідомість майбутніх громадян. Ось чому на уроках та у позакласній роботі величезна увага приділяється формуванню почуття громадянської гідності, національного світогляду молоді, вихованню любові до Батьківщини, поваги до її національних героїв та історичного минулого, культурних цінностей, звичаїв, обрядів та символіки, культивуванню кращих рис української ментальності, розвитку самобутності кожної особистості.

 

Слід зазначити, що всі позакласні заходи громадянського та національного змісту опираються на знання, здобуті на уроках, поглиблюють та поширюють їх, адже тільки на ґрунті знань формуються стійкі переконання і відповідні стереотипи поведінки та дій. Вони логічно продовжують урочну роботу, мають певну систему, враховують принципи послідовності та доступності. Важливо, що в процесі їх проведення струмує учнівська творчість, самостійна ініціатива самовираження. Якщо кожен учасник співпереживатиме, відчуватиме від участі задоволення й насолоду, то поставлена мета буде досягнута.

Яке б свято не проходило у школі, неодмінною умовою є участь кожної дитини, тому в сценарії передбачено не тільки індивідуальні, а й групові виступи дітей – пісня-танець, пісня-гра, інсценування вірша, казки чи пісні. Знаючи індивідуальні можливості учнів класу, учитель продумує доцільну участь кожного у дійстві. Це дає можливість, по-перше, кожній дитині випробувати себе в різних видах діяльності, а по-друге, ствердити себе в очах своїх ровесників, батьків, учителів, повірити в свої сили.

У процесі становлення української школи на засадах відродження культури та традицій українського народу педагогічний колектив нашої школи разом з учнівською та батьківською громадськістю створив певну систему позакласних заходів, які здійснюються за такими напрямками:

  • обрядові свята:

    • Обжинки (3 класи);

    • Різдво. Вертеп (4 класи);

    • Новорічна гра «Коза» (2 класи);

    • Стрітення (1-2 класи);

    • Закликання весни (1-4 класи);

  • народознавчі свята:

    • Наші обереги (2 класи);

    • Хліб – усьому голова (2 класи);

    • Червона калина (4 класи);

    • Святий Миколай (1-4 класи);

  • шкільні свята:

    • Свято родини (1 класи);

    • Шевченківське свято (3 класи);

    • літературно-музичне свято, присвячене життю і творчості В.О.Сухомлинського «Учитель добра і краси» (4 класи);

    • інтерактивна мовознавча гра «У Королівстві слів» (3-4 класи);

    • літературно-музична композиція «Слава Кобзарю» (5-8 класи);

    • літературно-музична композиція «Українська пісня – злет душі людської» (5-8 класи);

    • літературно-музична композиція «Хай усіх єднає пісня, хай лунає людям на добро!»       (5-11 класи);

    • літературно-музична композиція «Шлях до Перемоги» (9-11 класи);

    • усний журнал «Державні символи України» (5-6 класи).

Позакласні заходи, які охоплюють усі вікові групи шкільного колективу і складають продуману систему громадянського та національного виховання в нашій школі, сприяють усвідомленню кожною дитиною своєї причетності до життя свого народу, усвідомлення себе часткою національної спільноти, носієм національних цінностей. Дитина вбирає в себе віру в духовні сили своєї нації, її майбутнє, відчуває відповідальність перед своєю країною.

 

Новорічна гра "Коза" 2016
Різдво. Вертеп
Танцювальний колектив Time to Dance
Свято Святого Миколая
Правова вистава "Муха-цокотуха"
Стіннівки до Дня прав людини
Виступи лекторських груп до Дня Збройних Сил України
Виставка стіннівок до дня Збройних Сил України
Свято урожаю
Свято "Червона калина"
Виставка стіннівок до дня Захисника України
День учителя
Фестиваль "Україна-Харків-Ми"
Танцювальний колектив "Сілует"
День знань 2015
Випускний вечір
Свято Останнього дзвоника
Виставка малюнків "Хай буде мир"
Виставка "Памятаємо. Перемагаємо!"
Шлях до Перемоги
Участь в акції "Стрічка миру"
День Цивільного захисту
Обережно, гриби
Виставка "Мій Харків - моя Україна"
Виставка робіт
Шевченківське свято
8 березня
Новорічна гра "Коза" 2015
Новорічні привітання
Новорічні свята
Виставка новорічних малюнків
Малі олімпійські ігри
Виставка проектів "Україна у вогні"
Свято хліба
Участь у спортивних змаганнях
Свято букваря
Листи воїнам АТО

© 2016 ХСШ № 99

bottom of page