top of page

Українське козацтво у битвах і походах

  • Плеханова Тетяна Миколаївна, учитель історії
  • 11 февр. 2016 г.
  • 4 мин. чтения

Тема: Українське козацтво у битвах і походах

Мета:

- познайомити учнів з тим, хто такі козаки, де вони жили, коли з`явилися на українських землях; - визначити причини появи і роль козацтва в історії нашої держави;

- розвивати навички роботи з текстом; - формувати уміння учнями застосовувати хронологічну та просторову компетентності на уроках історії; - виховувати у дусі любові до рідної Батьківщини.

Обладнання: атлас, підручник, карта «Національно-визвольна війна українського народу 1648 – 1657рр.», портрети гетьманів Д.Вишневецького, П.Конашевича-Сагайдачного, Б.Хмельницького, «Лінія часу», картки з датами, портрет козака(І.Сірко), фото з Хортиці.

Словник: Дике поле, козак, чайка, пороги, запорожці, Запоріжжя, січ, гетьман, національно-визвольна війна, булава.

Особистості: Д.Вишневецький, П.Конашевич-Сагайдачний, Б.Хмельницький, Д.Яворницький.

Дати: 1489р. – перша писемна згадка про козаків, 1556р. – будування січі на острові М.Хортиця 1648-1657рр. – національно-визвольна війна українського народу проти Речі Посполитої 1649р. – утворення козацької держави Військо Запорозьке

Тип уроку: комбінований


Структура уроку

І. Організаційний момент ІІ. Актуалізація знань та умінь учнів ІІІ. Мотивація навчальної діяльності ІV. Вивчення нового матеріалу 1) Хто такі українські козаки? 2) За що воювали козаки у ХУІ – ХУІІ ст.? 3) Як ми вшановуємо пам'ять про українське козацтво? V. Закріплення набутих знань VІ. Підсумки уроку VІІ. Д/з

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація знань учнів

«Мозковий штурм» - Що таке «історія»? - За допомогою чого історики дізнаються про минуле? - Які історичні джерела ви знаєте? - Що таке «явище», «подія»? - Який час найдавніший в історії людства? - Які періоди ви знаєте ще? - Який землеробський народ жив на наших землях найдавніше? - Назвіть у хронологічній послідовності народи раннього залізного віку, які жили на українських землях. - Які народи жили на наших землях у У- ІХ ст..? - Як називалась перша слов`янська держава? - Чому «київська»? Чому «Русь»? - Хто був головний на Русі? - Хто є легендарним засновником Києва? - Яка династія правителів склалась у Київській державі у ІХст.? - Кого з Рюриковичів ви знаєте?

Робота з «лінією часу» (показати події і явища) (показати час перебування на українських землях кіммерійців, скіфів, сарматів). «Хто є хто» (учень отримує портрети В.Хвойки, Б Мозолевського, М.Грушевського та картки «трипільці», «скіфи», «історія України - Руси». Завдання: Хто що досліджував?). «Історичне лото» (учитель називає знайомі з попередніх уроків події, а діти якомога швидше повинні показати картку з датою на цю подію). - Заснування Києва - Перша згадка про Україну у літописі - Коли відбулось хрещення Русі - Повстання древлян - Утворення держави Київська Русь


ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Учитель вивішує на дошку портрет козака (І.Сірко) - Хто це? - Чому ви так вважаєте? - Хто такі козаки? - Що для вас значить вислів «Ми козацького роду»? - Сьогодні на уроці ми дізнаємося більше про славетне минуле нашого народу, про таке явище як козаччина. Вчитель називає тему і мету уроку.


ІV. Вивчення нового матеріалу


1. Хто такі українські козаки? ! робота з картою(стор. 93) - знайдіть сучасні кордони України; - знайдіть межі кордонів держави Військо Запорозьке; - чи співпадають кордони сучасної України та Війська Запорозького? - під владою яких держав опинилася частина українських земель? ! коментоване читання (стор.92) ! робота з термінами Дике поле – місцевість на південному сході де у ХІУ ст.. ніхто не жив. ! робота з картою (стор.93) - що позначено на карті синіми стрілками? - Куди доходили татари? - Як поводили себе на чужих землях? - З якою метою здійснювали набіги? - А як жилося українцям під владою інших держав? - Чому? - Що могли зробити люди, щоб не терпіти знущання панів? Розповідь учителя 1489р. – перша писемна згадка про козаків Козак – вільна озброєна людина. Чайка – козацький човен. ! робота з картиною «Проводи на січ» (стор. 94) ! Розповідь учителя, робота з картою Пороги – кам`яні скелі, що перетинають Дніпро і роблять його не судноплавним. Запоріжжя – місцевість за порогами. Січ – фортеця, укріплення. ! робота з фото макета Січи (стор.95) - Як козаки намагалися зробити січ не приступною? Курінь – житло козаків на Січі. (показати фото з Запоріжжя) Розповідь учителя про Д.Вишневецького (портрет) Гетьман – головний у козаків. 1556р. – заснування першої січі на острові Мала Хортиця. Закріплення знань Повторити дати і терміни.

2. За що воювали козаки у ХУ – ХУІІ ст.. ! робота з картою (стор.93) Українські землі перебували під владою інших держав, а українці хотіли утворити свою власну незалежну вільну державу.

! коментоване читання Розповідь учителя про П.Конашевича-Сагайдачного (портрет) ! Робота з док. на стор. 96 За що ж боролися козаки? ! Сам .чит. стор.96 ! Визначте причини боротьби - закриття православних церков поляками? - закриття шкіл для селянських дітей? - усунення від управління своїми територіями? - виснажлива праця на панів? Це стало причинами початку національно-визвольної війни українського народу проти Речі Посполитої під керівництвом Б.Хмельницького. 1648 -1657рр. – національно-визвольна війна. Розповідь учителя про Б.Хмельницького (портрет) ! Робота з картою (стор.93) 1649р. – проголошення держави Військо Запорозьке Чигирин – столиця держави. Закріплення знань Показати на карті українську державу, місто Чигирин, Запоріжжя, січ на Хортиці; назвати гетьманів на портретах.

2. Як ми шануємо пам'ять про українське козацтво. ! учні роздивляються українські гроші , пам’ятники (стор. 98.) - М. Хмельницький, м. Запоріжжя - Художні фільми «Вогнем і мечем», «Тарас Бульба», мультики про козаків, - Художня література (учитель демонструє сучасну літературу про козаччину), пісні. Вчитель показує портрет Д.Яворницького та його книжки «Історія українського козацтва».

V. Закріплення набутих знань

«Картографічна мозаїка» (надається розрізана карта: Військо Запорозьке, Османська імперія, Річ Посполита, Московське царство, Кримське ханство) - складіть карту; - підпишіть держави(надаються картки з назвами держав; - позначте на карті місто Чигирин, Січ та Запоріжжя; - поставте біля столиці дату заснування держави та біля січі дату заснування; - поставте портрети засновників держави та січі ( усе кріпиться магнітами на дошці) «Лінія часу» - покажіть на « лінії часу» століття існування козаччини - визначте, козаччина - це подія чи явище( зробіть відповідну позначку(прямокутник синього кольору)) - поставте на лінії картки з датами (1489, 1556, 1648-1657рр.), визначте, це події чи явище (зробіть відповідну позначку(квадрат жовтого кольору))


VІ. Підсумки уроку Заключне слово учителя Виставлення балів за роботу на уроці найбільш активним учням.


VІІ.Д/з

Прочитати параграф 14, виконати завд. 1, 2, зробити картки на нові події, Відвідати бібліотеку, взяти для читання книжки про козаків.

 
 
 

Kommentare


Избранные посты
Недавние посты
Архив
Поиск по тегам
Мы в соцсетях
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2016 ХСШ № 99

bottom of page