top of page

Музика в діалозі з сучасністю. Корифеї опереткового жанру

  • Калашнікова Наталія Юріївна
  • 10 февр. 2017 г.
  • 9 мин. чтения

Тема. Музика в діалозі з сучасністю. Корифеї опереткового жанру

І.Кальман. «Карамболіна» з оперети «Фіалка Монмартра».

І.Дунаєвський. «Пісня про Одесу» з оперети «Біла акація».

І.Білозір. «Ласкаво просимо»

Мета:

- ознайомити з основними етапами виникнення та розвитку оперети, її значенні в житті людини для поглиблення знань з теми «Музика в діалозі з сучасністю»;

- знайомство з творчістю Імре Кальмана на прикладі фрагмента оперети «Фіалка Монмартра» та творчістю Ісаака Дунаєвського в жанрі оперети на прикладі «Пісні про Одесу» з оперети «Біла акація»;

- розвиток інтересу до оперети і творчості композиторів І.Кальмана, І.Дунаєвського;

- розвиток інтонаційно-образного сприймання та аналізу музичних творів;

- розвиток вокально-хорових навичок учнів під час роботи над піснею Ігоря Білозіра «Ласкаво просимо», розвиток навичок емоційно виразного виконання пісні;

- виховання естетичних смаків учнів, любові й поваги до рідної Батьківщини;

- формування потреб сприймати та виконувати високохудожні музичні твори.

Тип уроку: адаптивний комбінований урок

Наочні посібники: комп’ютерна презентація уроку «Корифеї опереткового жанру», тестові завдання

Музичний матеріал:

- І. Кальман. «Карамболіна» з оперети «Фіалка Монмартра»;

- І. Дунаєвський. «Пісня про Одесу» з оперети «Біла акація»;

- І.Білозір. «Ласкаво просимо».

ТЗН: музичний інструмент, магнітофон, ноутбук, мультімедійний проектор, екран

Використана література:

- Г.М. Макаренко, Т.О. Наземнова, Н.І. Міщенко, Л.О. Дорогань, Ю.О. Очаковська. Музичне мистецтво 8 клас;

- О.В. Волошина, А.В. Левченко, О.В. Мільченко. Музичне мистецтво 8 клас;

- О.Й. Марчак. Усі уроки музики 8 клас;

- О.О. Гумінська. Уроки музики в загальноосвітній школі.

Хід уроку

І. Організація класу.

1. Вхід учнів до класу під музику оперети І. Білозіра «Ласкаво просимо».

2. Музичне вітання з учнями.

3. Учні виконують музичне вітання «Добрий день!»

4. Повідомлення теми уроку.

Сьогодні на уроці ми відкриваємо ще одну грань теми «Музика в діалозі з сучасністю».

«Краса порятує світ» — цей відомий вислів російського письменника XIX століття Ф. М. Достоєвського містить глибоку істину: Краса — це Любов, Добро, Гармонія, Гуманність. Ці світлі ідеали втілені у високому мистецтві всіх часів і народів. Отже, саме мистецтво покликане покращити наш світ, зробити його більш гуманним.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Для повторення матеріалу попередніх уроків пропоную розв’язати кросворд «Різновиди оперети». Уважно слухайте питання. Хто знає відповідь – піднімайте руку.

1) Музично-драматичний жанр, що ґрунтується на синтезі музики, слова, дії.

Опера

2) Музично-драматичний жанр, коріння якого пов'язане з мюзиклом.

Рок-опера

3) Французька комічна опера, що спирається на ярмаркові вистави.

Опера-комік

4) Італійська комічна опера, що виникла на основі інтермедій.

Опера-буффа

5) Німецька комічна опера, де спів і танці чергуються з розмовними діалогами.

Зінгшпіль

6) В перекладі з італійської означає “маленька опера”.

Оперета

ІІІ. Пояснення нового матеріалу.

1. Оголошення теми, мети уроку.

Тема нашого уроку «Корифеї опереткового жанру». Ми познайомимось з творчістю угорського композитора Імре Кальмана та його оперетою «Фіалка Монмартра», творчістю композитора Ісаака Дунаєвського в жанрі оперети на прикладі оперети «Біла акація». Та з’ясуємо значення оперети в житті людини.

2. Підготовка до засвоєння знань.

Жанр оперети має глибокі корені у європейському мистецтві. Його історія починається з традицій музично-комедійних вистав, розповсюджених у багатьох народів.

Історію виникнення жанру оперети підготували музикознавці______________

Оперета – музично-драматичний комедійний твір, здебільшого розважального характеру, в якому спів і танок поєднуються з розмовним діалогом. Часто її називають музичною комедією.

До середини ХІХ століття оперетою називали невелику оперу. Але це не зовсім правильно. Оперета – це дещо середнє між оперним і драматичним театром, у якому персонажі і говорять, і співають, і виконують хореографічні номери. Є в опереті музичні епізоди на зразок оперних вступів та антрактів. Зазвичай оперета – це твір комедійного характеру.

Як самостійний жанр оперета виникла в 50-ті роки ХІХ століття із музичних фарсів, які мали пародійно-розважальний характер і були надзвичайно популярними у парижан.

Засновниками жанру французької класичної оперети стали композитори Флорімон Ерве і Жак Оффенбах, чия музика «Канкану» із оперети «Орфей у пеклі» знайома майже всім.

Офіційним днем народженням оперети вважається 5 липня 1855 року. В цей день Жак Оффенбах відкрив свій маленький театр «Буфф-Парізьєн» в Парижі на Єлисейських полях.

З кінця 70-х років ХІХ століття столицею оперети стає Відень, де вона по-новому розвивається. У творчості композиторів Франца фон Зуппе, Карла Целлера, особливо Йогана Штрауса-сина, який створив 15 оперет, серед яких «Летюча миша», «Циганський барон», цей жанр змінює свій характер з пародійно-сатиричного на лірико-комедійний і стає, по суті, розважальною музичною мелодрамою.

На початку ХХ століття австрійська оперета набула більш драматичного та водночас чуттєво-сентиментального характеру. Такий напрям почали називати «неовіденською оперетою», найвизначнішими постатями якої стають угорські композитори Ференц Легар та Імре Кальман, кращі твори яких належать до числа неперевершених досягнень мистецтва оперети. Не випадково початок ХХ століття називають й часом «великого опереткового Ренесансу», бо оперета знову завоювала світ.

Історія ж вітчизняної оперети починається з композитора Миколи Стрельнікова. Втім, його оперети були фактично наслідуванням західним зразкам. А ось хто міцно «поставив» жанр оперети на вітчизняний грунт – так це Ісаак Дунаєвський. Ми знаємо його як автора масової пісні – і цей початок він приніс в оперету. Публіка полюбила оперети Дунаєвського не менше, ніж кінокомедії Александрова з музикою цього композитора.

Засновником української модернової оперети став композитор Ярослав Барнич. Він збагатив цей жанр українськими образами й темами, чарівними піснями, сучасними танцювальними ритмами. Пісня-танго «Гуцулка Ксеня» з однойменної оперети стала однією з найпопулярніших українських пісень ХХ століття.

Дякуємо за підготовлену доповідь. Ви одержуєте __ балів.

3. Засвоєння нових знань.

Розповідь про І. Кальмана.

«Угорський геній оперети», - так називають найвидатнішу постать в історії цього жанру — композитора Імре Кальмана. Кращі творіння композитора складають золотий фонд репертуару багатьох театрів світу. Величезну популярність і любов глядачів завоювали мелодії яскраво емоційних, ліричних, сповнених щирих, палких почуттів та блискучого гумору опере­т.

Народився Імре Кальман 24 жовтня 1882 року в невеличкому селі Шиофок на узбережжі озера Балатон — природної «перлини» Угорщини. З 10 років він проживав у Будапешті, навчаючись спочатку в гімназії, потім на юридичному факультеті університету і, нарешті, в музичній академії.

Першими творами Імре Кальмана були: симфонічна поема, вокальні та інструментальні твори.

Переїзд композитора до Відня спричинив захоплення жанром оперети, там було створено найвідоміші з них: «Циган-прем'єр», «Сільва», «Маріца», «Принцеса цирку», «Фіалка Монмартру» та інші. Вони піднесли автора на вершину опереткового Олімпу, їх мелодії звучали в усьому світі. Ставилися у віденському «Йоган Штраус театрі», «Ан-де-він», а в Німеччині навіть на оперних сценах.

Одного разу молодшу сестру Кальмана журналісти запитали:

- Як ваш брат створює свої чудові оперети?

Дівчина відповіла так:

- Мій брат та його лібретисти зустрічаються щодня за чашкою кави, розповідають анекдоти та сміються на весь дім… При цьому вони весь час сперечаються, сваряться та кричать. Так триває день за днем протягом багатьох місяців… І ось в один прекрасний день брат повідомляє, що оперета готова.

У 1951 році композитор поселився в Парижі. Його оточили шаною, уряд Французької республіки нагородив Офіцерським Хрестом, який рідко присуджували іноземцям. Помер Імре Кальман 30 жовтня 1953 року. Тіло композитора було перевезено до Відня і поховано на Центральному кладовищі. На його могилі встановлена стела з чорного мармуру, на фоні якої стоїть муза, що плаче.

Розповідь про оперету І.Кальмана. Слухання фрагменту з оперети.

«Фіалка Монмартра» — одна з останніх оперет Імре Кальмана, яку він присвятив своїй дружині, російській актрисі Вірі Макінській.

Композитор звернувся до сюжету «Богеми» Анрі Мюрже.

Богемою узагальнено називали групу людей, які присвятили себе творчості в різних видах мистецтва й обрали вільний спосіб життя, що відрізняється від унормованих суспільних відносин.

До речі, на цей же сюжет італійський композитор Джакомо Пуччіні вже написав однойменну оперу. Ось чому сучасники на­зивали Імре Кальмана «Пуччіні в опереті», а «Фіалку Монмартра» вважали опере­тковим варіантом «Богеми».

Незважаю­чи на жанр, композитор показав драму нерозділеного кохання. Лише у фіналі тво­ру замість трагічної (як в опері Пуччіні) наступає традиційна для оперети щасли­ва розв'язка. За музичним втіленням ця оперета наближається до жанру ліричної опери.

В основі сюжету – реалії життя відомих митців: художника Рауля Делакруа, поета Анрі Мюрже і композитора Марсель Ерве. Доля не посміхається героям, але вони не впадають у відчай і вірять, що на них чекає успішне майбутнє, варто тільки Анрі та Марселю написати тріумфальну оперету «Карамболіна», а Раулю – чудовий портрет своєї коханої Нінон.

В опереті, що написали Марсель і Анрі, у Нінон головна роль, але раптово заради грошей вона зриває прем`єру та тікає зі своїм вельми заможним покровителем. Замість неї на сцену виходить Віолетта – гарна, добра і щира дівчина, яка продає фіалки у Парижі на Монмартрі…

Знаменита «Карамболіна» звучить у ІІ дії, під час веселого щорічного свята художників на Монмартрі. Нінон оспівує яс­краве та життєрадісне жит­тя його мешканців. Усі присутні на ньому — в комедійних масках і фантастичному одязі — веселяться від душі, сміються й танцюють.

Прослухайте блискучу й віртуозну «Карамболіну» з оперети «Фіалка Монмартра» Імре Кальмана.

- Якими засобами виразності в «Карамболіні» створено відчуття свята?

Слухання твору

Відповіді учнів

Музика оперети «Фіалка Монмар­тра» ніжна, легка, грайлива, вирізняється свіжістю і чарівністю мелодій, ефектністю, шиком і блиском («Карамболіна»), покращує настрій та залишає незабутні приємні враження. Оперета «Фіалка Монмартра» виконується в усіх країнах і незмінно має успіх.

Творчість Імре Кальмана в жанрі оперети (їх у композитора 20) вирізняється драматизмом сюжетів, емоційністю та сентиментальністю образів, яскравими мелодіями і високим професіоналізмом. На початку XX століття Кальмана називали одним із кращих представників цього жанру.

Розповідь про І.Дунаєвського.

В І семестрі ми познайомились з творчістю композитора Ісаака Дунаєвського на прикладі пісні з кінофільму «Веселі хлоп’ята».

- Які основні події життєвого й творчого шляху Ісаака Дунаєвського вам відомі?

Відповіді учнів

Поряд з музикою до кінофільмів та масовою піснею улюбленим жанром композитора, в якому він досягнув величезних успіхів, була оперета. Дунаєвського називають класиком вітчизняної оперети. Першу оперету «Женихи» Ісаак Дунаєвський написав 1927 року. З того часу композитор створив п'ятнадцять оперет, таких як «Ножі», «Мільйон терзань», «Золота долина», «Дорога до щастя», «Вільний вітер», «Син клоуна», «Біла акація» та інші.

У своїх оперетах Дунаєвський принципово не дотримувався віденських традицій, тому його перші оперети були своєрідними пародіями на віденські опереткові сюжети. Під впливом кіномистецтва та масової пісні 30-х років склався особливий тип оперети, що висвітлював події народного життя і соціальні проблеми того часу. Більшість сюжетів оперет Дунаєвського були побудовані виключно на темах сучасності, а музика відповідала стилю, інтонаціям та ритмам масової молодіжної пісні.

Розповідь про оперету І.Дунаєвського. Слухання фрагмента з оперети.

«Біла акація» — остання оперета І. О. Дунаєвського, його «лебедина пісня», яку він не встиг закінчити через раптову смерть від сильного серцевого нападу (роботу над нею завершив композитор Кирило Молчанов).

Оперета «Біла акація» насичена яскравою захоплюючою музикою — композитор прагнув створити легку, барвисту ліричну комедію. Її герої — звичайні люди, які працюють, кохають, страждають, веселяться. Вони закохані у море, в свою нелегку професію, у рідне місто.

Дія оперети відбувається у 50-х роках ХХ століття в Одесі, її головні герої — моряки китобійної флотилії «Салют» та мешканці міста.

Китобійна флотилія вирушає в далеке плавання на промисел. Рідні, друзі та кохані проводжають моряків. Капітан флотилії, красень Костянтин Купріянов, залишає на березі наречену Ларису, дівчину досить ефектну зовні, але неглибоку, хитру в душі. У Лариси є інший кавалер - Яшка-Буксир, принадливий одеський шахрай. За Костею ж таємно зітхає зовсім юна дівчина, дочка моряка Тоня Чумакова. Вона по-справжньому любить героя-моряка, що навіть зважується на обман. В той час, коли флагманський корабель Кості потерпає від шторму, Тоня посилає радіограму від імені Лариси. Усі свої почуття вона вкладає у слова любові, підписуючись чужим ім'ям. Повернувшись додому Костянтин довідався, хто автор радіограми, що так його схвилювала, і звичайно ж зміг зробити правильний вибір.

Одним із центральних номерів оперети є відома «Пісня про Одесу». Вона звучить на початку оперети у виконанні головної героїні Тоні.

Послухайте «Пісню про Одесу» з оперети «Біла акація» Ісаака Дунаєвського.

- Які почуття до рідного міста передані в “Пісні про Одесу” з оперети «Біла акація» І.Дунаєвського?

Слухання музики

відповіді учнів

«Пісня про Одесу» набула надзвичайної популярності: її виконують на концертних площах, мелодію пісні почали відбивати Одеські куранти на Приморському бульварі. Вона стала музичними позивними славетного міста-героя Одеси!

Оперети Ісаака Дунаєвського «Золота долина», «Вільний вітер», «Біла акація» мали неперевершений успіх. Але життя композитора було не безхмарним: чиновники постійно звинувачували його в пристрасті до «легкого жанру» і «капіталістичного джазу». Йому було дуже важко працювати. Тоді як за кордоном Дунаєвського називали «московським Штраусом», його твори на Батьківщині перестали друкувати, і виконавці вивчали мелодії на слух. Але незважаючи на всілякі перешкоди, твори Дунаєвського продовжували жити. Музика Дунаєвського пройнята радісним настроєм, світлом. Саме тому вона така популярна і довговічна серед людей будь-якого віку. - У чому полягає спільність і відмінність основних рис творчості І.Кальмана та І.Дунаєвського на прикладі фрагментів їх оперет?

-Чи близькі нашим сучасникам образи оперет Імре Кальмана та Ісаака Дунаєвського?

Відповіді учнів

ІV. Вокально-хорова робота.

1) Бесіда за темою уроку.

Уявіть себе композитором, який задумав створити оперету про мешканців своєї рідної країни.

- Якими ви уявляєте сюжет майбутнього твору та його музику.

- Які відомі вам пісні можна було заспівати в цій опереті?

Відповіді учнів

Краса української душі, її гостинність і привітність розкриваються у чудовій пісні українських авторів Ігоря Білозіра і Вадима Крищенка «Ласкаво просимо!». Від щирого серця ми вітаємо дорогих гостей словами, що «скупані в любові», і зустрічаємо хлібом-сіллю «на світлому, як доля, рушникові…».

2) Розспівування. Робота з вокально-хоровими вправами.

Перед тим як продовжити роботу над піснею І.Білозіра «Ласкаво просимо!» ми виконаємо кілька вправ.

Сядьте відповідно до співочої постави.

Співайте спокійно, уважно прислухаючись до співу товаришів.

Стежте за диханням. Перед початком співу вдихайте повітря безшумно, а видихайте повільно і рівномірно.

2.1. Спів на заданій висоті фрази «Рідний край» на округлення голосних.

Послухайте відому вам поспівку на текст «Рідний край».

2.2. Вправа на рухливість голосу в мажорному звукоряді низхідного напрямку («Моя Україна»).

Послухайте наступну поспівку – «Моя Україна».

3) «Концертне» виконання пісні І.Білозіра «Ласкаво просимо!».

3.1. Повторення вивченої пісні.

Давайте повторимо мелодію пісні І.Білозіра «Ласкаво просимо».

Під час виконання пісні зверніть увагу на фразування та дихання. Намагайтеся виразно й емоційно передавати зміст слів і власне ставлення до пісні.

Виконання пісні І.Білозіра «Ласкаво просимо»

3.2. Робота над художнім виконанням пісні І.Білозіра «Ласкаво просимо».

Давайте виконаємо пісню І.Білозіра на слова В.Крищенка «Ласкаво просимо!» під фонограму, як на концерті, передаючи почуття поваги, гордості та любові до рідної України. Вокальний ансамбль буде заспівувати, а приспів - виконувати всі разом.

Виконання пісні під фонограму

V. Висновки й оцінювання.

А зараз ми підведемо підсумок уроку «Корифеї опереткового жанру», користуючись індивідуальними картками з тестовими завданнями.

Прочитайте уважно питання та варіанти відповідей, поставте позначку напроти правильної відповіді.

Оцінювання тестових завдань ми зробимо взаємоперевіркою. Я читаю відповіді на питання, за правильну відповідь ви виставляєте в квадратик 2 бали.

Зачитую відповіді, учні проставляють

кількість балів за кожну відповідь

1.Франція.

2.Ж.Оффенбах, Й.Штраус, І.Дунаєвський, І.Кальман.

3. Оперета.

4. «Сільва», «Маріца», «Фіалка Монмартра», «Принцеса цирку».

5. «Пісня про Одесу».

6. І.Білозір на вірші В.Крищенка.

Підрахуйте загальну кількість балів. Обміняйтесь картками.

- Хто з учнів одержав 12 балів? 10 балів? 8 балів? 6 балів?…

Передайте картки на першу парту.

VІ. Підсумок уроку.

- Чим можна пояснити життєздатність жанру оперети?

- Чи згодні ви з загальноприйнятою думкою про оперету як «розважальний жанр»?

- Яким ви уявляєте майбутнє жанру оперети?

Відповіді учнів

Захоплююче мистецтво музичної комедії буде жити, допоки існує людство, адже її сюжети — саме життя. Музика опереткової класики — промениста, вируюча, легка, пристрасна — яскрава сторінка не лише мистецького, а й взагалі людського життя.

VІІ. Домашнє завдання.

Вміти розповідати основні етапи виникнення та розвитку оперети, про творчість Імре Кальмана, Ісаака Дунаєвського (с. 131-133, 135-136).

Завдання за вибором:

  1. Музичний проект - створити сюжет оперети про шкільне життя.

  2. У вільний час послухати музику відомих оперет, занотувати враження.

  3. Відвідати Харківський академічний театр музичної комедії, який цікавий не тільки своєю творчою біографією, але і своїм репертуаром.

Завантажити матеріали:

Comentarios


Избранные посты
Недавние посты
Архив
Поиск по тегам
Мы в соцсетях
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2016 ХСШ № 99

bottom of page