top of page

Джордж Байрон. Поема "Мазепа", історична основа та романтичний міф

  • Кіян Наталія Вікторівна, директор школи
  • 11 февр. 2016 г.
  • 8 мин. чтения

Тема. Дж. Г.Байрон Поема «Мазепа», її історична основа та романтичний міф. Риси романтичного героя в образі Мазепи

Мета:

- поглибити поняття про романтизм як літературний напрям;

- показати поєднання в поемі «Мазепа» історичних подій та поетичного вимислу; - познайомити з поняттям «байронічний герой» на прикладі образа Мазепи;

- розвивати навички дослідницької роботи з текстом та з історичними джерелами, вміння робити висновки та узагальнення; формувати критичне мислення; виховувати повагу до історичного минулого українського народу, почуття патріотизму.

Обладнання: тексти поеми Дж. Г.Байрон «Мазепа», портрет гетьмана Івана Мазепи, презентація «Образ Мазепи у поемі Дж. Байрона», ілюстративний матеріал, випереджальні завдання для учнів.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності учнів

1. Слово учителя. (слайд 1)

Учитель. Поезія Л.Федорука «Мазепа». Іван Степанович Мазепа. Хто він? Як жив, творив? Що був за чоловік? Вкраїнської землі разючий промінь На чужині скінчив в неславі вік. Крізь товщину років його шукаю В Батурині, в Бендерах, вигнанні. Як мало про життя Мазепи знаю! І соромно, і боляче мені. Про нього пишуть світові поети І ще писатимуть багато літ. Один із загадкових на планеті, Що залишив такий яскравий слід! Страждання чашу він налив по вінця, І хоч важка, та випив всю до дна. Горджуся тим, що був він українцем, І що у нас вітчизна з ним одна. У творчому доробку Байрона не тільки поезії. У 1818 році, під час перебування в Італії, Байрон пише ліро-епічний твір – поему «Мазепа». Саме ця поема відкрила європейській публіці невідому Україну. Постать Івана Мазепи – одна з найзагадковіших і найсуперечливіших – викликає неабиякий інтерес і в українській, і у світовій літературі. Ім’я та діяльність Івана Мазепи завжди привертали і привертають увагу багатьох істориків, критиків, літературознавців, письменників. Найчастіше його показували як підступного зрадника, властолюбця, людину ницу, прокляту церквою і Богом. І лише незначна частина авторів, відступаючи від загальноприйнятої думки, відтворювала справжнього Мазепу – борця за свободу своєї країни. Ця непересічна особистість, найкультурніший із гетьманів, поетично обдарований, із європейською освітою, приваблювала майстрів художнього слова в Європі своїм справжнім патріотизмом, бажанням волі та щастя своєму народові, національним колоритом. Цікаво описав Мазепу у своєму однойменному поетичному творі Джордж Гордон Байрон. Англійський поет був вкрай захоплений прагненням народу і його боротьбою за самовизначення, а тому звернув свій погляд також і на козацьку Україну разом з Іваном Мазепою. Втім, далеко не одна лише діяльність цього українця цікавила письменника. Він досить цікаво описав відому легенду про роман між дружиною заможного шляхтича і Мазепою, таким чином зобразивши його також, як людину. (слайд 2)

2. Робота з епіграфами на слайді. Прийом «Як би ви прокоментували епіграф до уроку?» «Постать гетьмана Мазепи як сюжет для літератури можна поставити в ряд таких постатей, як Прометей, Мойсей, Фауст. Серед українських героїв у світі він немає собі рівних» (Фулля Горак) «Мазепа хотів визволити свою націю від будь-якого ярма» (Ж.-Ж. Руссо) - Чи згодні ви з цими висловлюваннями? Чому?

ІІ. Оголошення теми, мети уроку (слайд 3) Учитель. Сьогодні на уроці ми спробуємо розібратися в тому, як же розкриває образ загадкового і суперечливого українського політичного діяча гетьмана Івана Мазепи Дж. Байрон, як поєдналися в творі історичні події та поетична вигадка; узнаємо, якого героя називають байронічним, і спробуємо з’ясувати, чи можна вважати Мазепу байронічним героєм.

ІІІ. Робота над темою уроку.

1. Робота групи «Літературний ексклюзив». Учитель. Звернемося до історичних фактів про життя Мазепи. Деякі учні отримали випереджальні завдання. (слайд 4). На роздруківках, в завданні №1, подано кластер-схему, яку ви повинні доповнити інформацією, що зараз вам презентують ваші однокласники в своєму повідомленні на тему «Мазепа - людина, політик, його заслуги в розвитку культури України» (повідомлення з презентацією) (слайди 5,6,7,8) Перевірка кластерів-схем, які були складені учнями, про Івана Степановича Мазепу. 2. Учитель. Та поряд з реальною історією із життя Мазепи народжується і живе міф. - Як ви гадаєте, чому люди часто вірять міфам більше, ніж історичним фактам? Деякі учні отримали випереджальні завдання. Зараз ми з вами дізнаємося про історію виникнення міфів про гетьмана Мазепу. (слайди 9,10,11) Повідомлення учнів. 3. Учитель. У вступі до поеми Байрон цитує фрагмент твору Вольтера. (слайд 12) Ознайомлення учнів з уривком праці Вольтера «Історія Карла ХІІ», який став основою для написання Байроном поеми «Мазепа». (читає учень, який отримав випереджальне завдання) - Чим Вольтер доповнив міф? Які неточності він допустив у своїй праці? (Назвав Мазепу поляком, вигадав історію про коня, який примчав героя через кілька днів на береги Дніпра) Учитель. У сучасному літературознавстві поема Байрона трактується як твір, що започаткував «міф Мазепи», котрий згодом поширився в числених інтерпретаціях. Існують здогадки, що тема могла бути підказана Байронові Антонієм Мальчевським, коли обидва поети одночасно перебували у Венеції. Проблемне питання: -Хто ж такий Іван Степанович Мазепа? (слайд 13) Приятель царя Петра, один із перших кавалерів найвищого російського ордену Андрія Первозванного – і борець за інтереси Української козацької держави; будівничий великих соборів, що дотепер є окрасою багатьох українських міст,- і «Юда», відлучений від церкви, підданий анафемі, що нерідко виголошувалася з амвонів тих самих соборів; зазвичай неймовірно обережний майстер складних дипломатичних ігор – і людина, яка зуміла поставити на карту все і, зрештою, програла найризикованішу й найголовнішу гру свого життя; блискучий світський кавалер, улюбленець жіноцтва і чи не єдиний справді обдарований поет і музикант-аматор серед усіх українських гетьманів. 4. Учитель. Чи вдалося Байрону створити свій варіант образу Мазепи – одного з найколоритніших, найцікавіших українців? Спробуємо з’ясувати, пригадаємо сюжет. Бліц-опитування за змістом твору. - Який «жахливий» день згадує Байрон на початку свого твору? Зверніть увагу на образний вираз «щастя утекло». - Яким постає у поемі Карл? Яким змальовує поет лицарів, що його оточують? - Що зробив під час привалу після Полтавської битви Мазепа, перш ніж перепочити? Що вирізняє його з «юрби вождів»? - Кому Мазепа розповідає пригоду зі своєї молодості? - Із яким древнім полководцем порівнює Карл ХІІ свого супутника? - Від кого ми дізнаємося про любовну історію гетьмана? - Скільки років юний Мазепа був пажем короля Яна Казимира? Яким із розповіді Мазепи постає двір короля Казимира?У кого закохався Мазепа? - Яким змальовує поет графа-воєводу? - Яким був Мазепа в юності? Що його змінило? - Як характеризує Мазепу ця історія кохання? - Чи можна з розповіді Мазепи скласти уявлення про характер Терези? - Випробування, що випали на долю Мазепи, змінили його зовнішність. Чи змінилася душа героя? Обгрунтуйте відповідь цитатами з тексту. - Як Байрон доводить, що кохання – найвища цінність? Знайдіть рядки, в яких поет доводить перевагу кохання над усіма іншими радощами та болями життя. Чи владна людина над цим почуттям? Чому кохання примушує людину страждати? - За яких обставин розлучилися Мазепа і Тереза? Чому герой «скорився долі»? - Як склалася доля Терези після викриття зради? - Як Мазепа був покараний за це палке кохання? Що болісніше вражає героя – фізичний біль чи приниження та глум? - Як образи природи допомагають відтворити внутрішній стан героя? Які деталі підкреслюють його самотність? Поміркуйте, які почуття охоплюють героя. Чи можна зрозуміти, про що він думав, чого бажав? Чи втратив герой надію на порятунок, несучись степом на спині дикого коня? - Що повернуло героя до життя? Поміркуйте, чому 17 главу автор завершує описом сходу сонця. Які традиційні значення має цей образ у літературі та фольклорі? Які почуття викликає опис ранку у поемі? - Зверніть увагу на опис табуну диких коней. Яке враження справляє цей опис? Як дикі коні поставилися до людини? - Чи був Мазепа врятований? Хто врятував Мазепу? Які зміни відбулися в герої, коли він опритомнів у козацькій хаті? Як герой розповідає про своє повернення до життя? - Чим закінчується поема? Якого символічного значення набуває сон Карла? 5. Учитель. У західноєвропейській літературі Мазепа, завдяки романтичній поезії Байрона, став легендарним героєм. Красива, приваблива історія була підхоплена поетами, художниками і композиторами. Виконання завдання № 2 на роздруківках. Заповнення учнями зведеної таблиці «Історична основа та романтичний міф у поемі «Мазепа» (слайд 14). Історична основа Романтичний міф

(Історична основа поеми: служба Мазепи при дворі польського короля Яна-Казимира; незвичайна популярність Мазепи серед жінок; розгром шведів російськими військами; втеча Мазепи з почтом Карла ХІІ. Романтичний міф: міф про прив’язаного до дикого коня молодого Мазепи; повернення дикого скакуна в українськи степи). Переірка записів у таблиці. 6. Учитель. !!! Знайти в тексті та прочитати портретну характеристику героя. Вродливий красень з мене був, Як сімдесятий рік минув, Тоді признатися не гріх. Що на світанку днів моїх З чоловіків ніхто красою Не міг би зміритись зі мною. Я мав і молодость, і міць… А нині зморшки на виду. Бо час турботи і війна Своє зробили. Все мина. Неначе плугом перейшло Через усе моє чело. - Чому Байрон не деталізує портретну характеристику Мазепи? - Які психологічні риси героя підкреслює автор? (Міць, великий життєвий досвід, незламний бунтарський дух і нескорену волю). Виконання завдання № 3 на роздруківках. Складання кластера «Риси характеру Івана Степановича Мазепи». (Сильний, сміливий, здатний зберегти самовладання в найскладнішій ситуації, мужній, шляхетний, волелюбний, внутрішньо незалежний, вірний високим ідеалам кохання, дружби, свободи, патріот, вигнанець, бунтар, кидає виклик суспільству, борець проти неволі, незламна натура, самотній, гордий та ін.) Перевірка кластерів. 7. Учитель. З появою творів Дж. Байрона до широкого вжитку увійшло поняття «байронічний герой», котре стало літературним втіленням духу епохи, тих настроїв, якими жило суспільство початку ХІХ століття. (на слайді 15 термін, який учні записують у зошити) Байронічний герой – це бунтар, «шляхетний злочинець», який кидає виклик суспільству, його законам та моральним нормам і зазнає кари. Завдання на роздруківках № 4. Вправа «Кошик ідей» - Доведіть, що Мазепа типовий байронічний герой. («Шляхетний злочинець», самотній, нескорений, вільнолюбний бунтар з душею, у якій відбиваються настрої «світової скорботи», він кидає виклик суспільству, його законам та моральним нормам. Він кохає жінку, яка належить деспотичному чоловікові, і, ставши жертвою брутального насилля, скривджений та ображений до глибини душі, жорстоко мстить своїм ворогам: знищує замок, у якому зазнав наруги над собою. Хоча герой й впадає у відчай, але не гине, навпаки, долає всі випробування і стає гетьманом України. Бунтарський дух непокори і незламна воля привносять в образ Мазепи і яскраво виражений прометеївський пафос, притаманний багатьом героям Байрона.) 8. Учитель. Байрон називає Мазепу титаном. Найбільш відомий у світовій культурі титан – Прометей. Міні-дискусія. - Які риси характеру могли б об’єднати Мазепу і Прометея? 9.Учитель. У біографії Івана Мазепи збуджують цікавість нащадків і бажання знайти розгадку два факти. Перший – служба в польського короля, повернення його на батьківщину. Другий – спроба отримання незалежності Україною, зроблена за допомогою шведів, яка зазнала поразки внаслідок Полтавської битви 1709 року. Перший з цих фактів належить до сфери легенди, яка надовго зачарувала західний романтизм, другий – до сфери історії, що досі має політичне забарвлення. Використовуючи «Ключові слова», складіть усно міні-висловлювання, у якому дайте відповідь на наступні питання. (слайд 16) Україна, «дика країна», вільна земля, величезні можливості, біг дикого коня, історичний рух України, Мазепа, дух України, воля, вмирає та оживає, доля, гетьман, служба Батьківщині. - Як вигадаєте, чи вдалося Байрону створити свій варіант образу Мазепи – одного з найколоритніших, найцікавіших українців? (Змальвуючи Україну, Байрон неодноразово підкреслює, що це «дика країна». Він створює романтичний образ України – безмежної, вільної, ще не освоєної землі, що таїть в собі величезні природні багатства і можливості. Нестримний біг дикого коня уособлює думку Байрона про історичний рух України, яку автор хотів би бачити вільною, як все людство взагалі. Мазепа і Україна доповнюють одне одного, ці образи тісно пов’язані між собою. Мазепа до глибокої старості зберігає горду та незламну натуру, і через його образ читач уявляє собі Україну, її «дух». За романтичною історією про дикі пристрасті в поемі криється думка про волю, що назавжди з’єднала Мазепу з Україною. Вона визначають вдачу і політичне обличчя українського гетьмана. Спільним також є те, що Мазепа кілька разів вмирає і оживає у творі, як і Україна теж помирала і знову оживала від нападів загарбників. Завдання на роздруківках № 5 У поемі велике значення має образ долі, яка переслідує усіх героїв. Інтелектуальна розминка. Закінчити речення. (слайд 17) Доля: відвернулась, звела, подарувала, врятувала, зробила. (Доля відвернулась від шведів під Полтавою, від короля Карла ХІІ, прирікши його на втечу, доля звела Мазепу з Терезою, подарувавши йому таке сильне кохання, але й розлучила їх, доля врятувала його, принісши в Україну і зробила Мазепу гетьманом. Не дивлячись на те, що Байрона привабив романтичний образ Мазепи, для українського народу цей герой завжди буде козацьким гетьманом, доля якого служити своїй Батьківщині.)


ІV. Підсумки

(слайд18) - Що привабило англійського поета в постаті Мазепи? - Як ви думаєте, що спонукало його до написання поеми саме на цей сюжет? - Продовжити речення «Я вважаю, що Мазепа…» (визначення думки учнів щодо оцінки особистості Мазепи як діяча України)

V. Домашнє завдання (слайд 19)

Знайти в творі образи-символи, що дозволяють краще розкрити характер головного героя. Пояснити їх значення.

 
 
 

コメント


Избранные посты
Недавние посты
Архив
Поиск по тегам
Мы в соцсетях
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2016 ХСШ № 99

bottom of page