Розвиток музики і розвиток образу
- Борисенко Ольга Олександрівна
- 15 окт. 2016 г.
- 4 мин. чтения
Тема уроку: Розвиток музики і розвиток образу

Мета уроку:
- закріпити уміння учнів визначати прийоми розвитку музики, дати поняття про розвиток музичного образу;
- розвивати уяву, пам'ять, образне мислення засобами музичного мистецтва, вокально-хорові навички, творчі здібності учнів;
- виховувати гармонійну і чуйну особистість, формувати ціннісне ставлення до мистецтва, потреби сприймати і виконувати високохудожні музичні твори.
Обладнання:
- фортепіано;
- програвач СD;
- CD диски: 3 кл. В: ІІ (т.3-11); С: І (т.1-47); С: ІІ (т.3-40);
- портрети композиторів Е.Гріга, М.Катричка, І.Арсєєва;
- таблиця нотного запису поспівки «На землі сніжок»;
- картки для роботи в парах;
- сигнальні картки;
- ілюстрації до музичних творів;
- Аристова Л. Музичне мистецтво: підручник для 3 класу/Л.С.Аристова, В.В.Сергієнко. – К.: Видавничий дім «Освіта», 2013. С. 64.
Музичний матеріал:
- Е.Гріг. «Ранок», «У печері гірського короля» із сюїти «Пер Гюнт»;
- І.Арсєєв. «Гра в слова»;
- М.Катричко. «Одуд дудочку зробив».
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
І. Організація класу
- вхід учнів до кабінету під музику: Е.Гріг. «Ранок» [С: ІІ (т.1-47)];
- музичне вітання «Добрий день».
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
1) над якою темою ми працюємо у ІІ семестрі? [картка «Розвиток музики» на дошці];
2) гра «Так - ні» [сигнальні картки]:
- у природі все змінюється, розвивається (так);
- музика – це мистецтво, яке не зазнає змін (ні);
- кожен музичний твір розвивається у часі (так);
- чи розвиваєтеся ви? (так);
- чи будете ви розвиватися сьогодні на уроці музичного мистецтва? (так);
- тоді до справи!
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1) пригадаємо:
- чи однаково розвиваються усі музичні твори?
2) згадаємо прийоми розвитку музики (гра «Так - ні»):
- композиторський (так);
- літературний (ні);
- виконавський (так);
- ритмічний (так);
- правильний (ні);
- інтонаційно-мелодичний (так);
- динамічний (так);
- швидкий (ні);
- регістровий (так);
- легкий (ні);
- жанровий (так);
- ладовий (так);
- темповий (так);
- тембровий (так);
3) як ви вважаєте, для чого потрібно так багато прийомів розвитку музики? (варіанти відповідей учнів).
ІV. Повідомлення теми і мети уроку
- продовжуючи вивчення теми «Розвиток музики», ми розглянемо, як прийоми розвитку музики пов’язані з розвитком музичного образу;
- будемо закріплювати уміння визначати прийоми розвитку музики у творах різних жанрів;
продовжимо розвивати вокально-хорові навички під час виконання пісень різного характеру.
V. Повторення і закріплення п’єси Е.Гріга «Ранок» із сюїти «Пер Гюнт»
1) інтерактивна вправа «Мікрофон»:
- пригадайте, як називається п’єса, яка звучала під час вашого входу до класу? [слухання фрагменту п’єси Е.Гріга «Ранок»];
- назвіть автора п’єси «Ранок» [портрет композитора Едварда Гріга];
- які прийоми розвитку музики використав композитор? (інтонаційно-мелодичний, динамічний, тембровий розвиток);
- це самостійний музичний твір чи частина великого твору?
- як називається цей твір? (сюїта «Пер Гюнт»);
- нагадаю, сюїта у перекладі з французької мови означає ряд, послідовність;
2) робота в парах:
- із запропонованих на картці трьох варіантів визначення терміну сюїта вибрати правильний:
Сюїта - це
а) музичний твір;
б) музичний твір, який складається з кількох самостійних
частин;
в) музичний твір, який складається з кількох самостійних частин,
об’єднаних спільним художнім задумом;
3) метод прес:
- доведіть свій вибір (сюїта створена за драмою норвезького драматурга Генріка Ібсена «Пер Гюнт»);
4) висновок:
- отже, сюїта – це музичний твір, який складається з кількох самостійних частин, об’єднаних спільним художнім задумом;
5) вербальне оцінювання діяльності учнів.
VІ. Вивчення нового матеріалу
1) інтерактивна вправа «Мікрофон»:
- пригадайте, який літературний сюжет об’єднує частини сюїти «Пер Гюнт» (відповіді учнів);
2) вступна бесіда про п’єсу «У печері гірського короля» із сюїти Е.Гріга «Пер Гюнт»:
- Мандруючи світом, одного разу головний герой драми Пер Гюнт опинився у підземних володіннях гірського короля. У темній та сирій печері зібралися потворні тролі, гноми, кобольди [ілюстрації]. Вони готові розірвати людину, яка відмовилася від життя з ними;
3) завдання перед слуханням нового матеріалу:
- слухаючи п’єсу «У печері гірського короля», уявіть атмосферу, яка панувала у печері, а також почуття, які пережив Пер Гюнт;
- подумайте, які прийоми розвитку музики використав композитор для
втілення свого задуму;
4) слухання п’єси «У печері гірського короля» із сюїти Е.Гріга «Пер Гюнт»;
5) аналіз прослуханого твору:
- відповіді учнів на поставлені запитання;
- чи допомогли композитору інтонаційно-мелодичний, динамічний, темповий, регістровий, сюжетний, жанровий прийоми розвитку музики створити виразний музичний образ? [демонстрація ілюстрації до п’єси];
- наведіть інший приклад створення і розвитку музичного образу за допомогою прийомів розвитку музики із сюїти «Пер Гюнт», доведіть своє судження (п’єса «Ранок»);
6) висновок:
- для створення яскравого музичного образу композитори застосовують різноманітні прийоми розвитку музики.
VІ. Вокально-хорова робота
1) розспівування:
а) вправа за нотним записом «Гра в слова» І. Арсєєва [портрет композитора] (підручник, с. 64): робота над вокально-хоровими навичками (інтонація, звукоутворення, дихання, дикція, динамічні відтінки);
б) закріплення умінь визначення прийомів розвитку музики для створення музичного образу:
- які прийоми розвитку музики використав композитор? (динамічний, ладовий);
- з якою метою? (для створення яскравого музичного образу);
в) вправа за нотним записом «На землі сніжок лежить» (таблиця на дошці): робота над вокально-хоровими навичками (інтонація, звукоутворення, дихання, дикція, легке і рухливе виконання у швидкому темпі);
г) пластичне інтонування: виконання рухів за змістом поспівки;
д) вербальне оцінювання діяльності учнів;
2) робота над піснею М.Катричка «Одуд дудочку зробив» [портрет композитора, ілюстрація до пісні]:
а) повторення 1 і 2 куплетів пісні: робота над чистою інтонацією мелодії,
дикцією, диханням, ансамблевим строєм, грайливим виконанням змісту
пісні;
б) розучування 3 куплету пісні за фразами на слух, робота над виразним
виконанням;
в) виразне виконання пісні за рядами;
г) вербальне оцінювання співу ансамблів із залученням учнів;
д) закріплення умінь визначення прийомів розвитку музики для створення музичного образу:
- які прийоми розвитку музики використав композитор? (ладовий, жанровий);
е) пластичне інтонування: виконання танцювальних рухів у парах;
є) вербальне оцінювання діяльності учнів.
VІІ. Підсумок уроку
1) інтерактивна вправа «Мікрофон»:
- над якою темою ми працювали?
- яку нову інформацію ви отримали на уроці?
- що для вас було найцікавішим?
- як ви вважаєте, чи досягли ми мети уроку у визначенні різноманітних прийомів розвитку музики?
- дякую вам за плідну співпрацю на уроці і бажаю нових приємних музичних вражень;
2) вихід учнів із кабінету під музику:
- М.Катричко. «Одуд дудочку зробив» [В: ІІ (т.3-11)].
Завантажити матеріали:
Comments