top of page

Тарас Шевченко жити буде, поки на землі житимуть люди

  • Коршенко Валентина Ізівна
  • 24 нояб. 2016 г.
  • 4 мин. чтения

Тема: Тарас Шевченко жити буде, поки на землі житимуть люди

Мета:

- ознайомити учнів з красою, неповторністю, чарівністю Шевченкового слова, значенням творчості Т.Шевченка для українського народу, показати, як шанують його пам’ять, викликати бажання глибше пізнати його творчість;

- розвивати уміння виразного читання поезії; виховувати почуття патріотизму.

Обладнання: портрет Т.Г.Шевченка, виставка творів поета, репродукції художніх творів поета, записи пісень на слова Великого Кобзаря.

Тип: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Оголошення теми

1. На дошці записано слова:

Ну що б, здавалося, слова…

Слова та голос – більш нічого.

А серце б’ється – ожива,

Як їх почує!.. Знать од Бога

І голос той, і ті слова

Ідуть між люди!

Т. Шевченко

Учитель зачитує слова.

2. Вступна бесіда.

– Сьогодні ми будемо говорити про геніального сина українського народу Тараса Григоровича Шевченка. Це він мав справді «од Бога і голос, і ті слова», які пішли «між люди». І б’ються схвильовано серця українців при читанні його творів.

3. Робота з виставкою книг поета та репродукцій його художніх творів.

­­– Як називається найперша збірка поетичних творів Т.Шевченка?

– Чому поет вибрав саме таку назву?

– Які збірки творів видано для дітей?

– Які з художніх творів вам знайомі?

ІІІ. Робота над темою

1. Хвилини поезії

– Поет дуже любив природу своєї рідної землі, її степи, ріки, верби, гаї, червону калину. Прочитайте твори Т.Шевченка, які ви підготували. Передайте почуття автора, щирість його душі.

Декламування віршів «Зоре моя вечірняя», «За сонцем хмаронька встає», «Встала весна», «Світає…» та інші.

2. Робота в групах

а) читання з картки вірша з пропущеними словами, відновлення, декламування представником групи.

Тече вода … явора

… на долину.

Пишається … водою

Червона … .

… калинонька,

… молодіє, а кругом їх …

Й … зеленіють.

б) читання вірша із заміненими словами, відновлення, декламування представником групи.

Тече вода серед гаю

та межи горою

Хлюпаються качаточка

поміж травою.

А гусочка випливає

з качкою за ними,

ловить рибку, розмовляє

з дітьми своїми.

3. Слухання запису української народної пісні «Тече вода…» на слова Т.Г.Шевченка.

- Чи відповідає характер звучання пісні тексту вірша Т.Шевченка?

4. Робота в групах над кросвордом.

5. Творча робота.

- Його ім’я народ увіковічив у легендах, переказах, прислів’ях, приказках.

Складіть прислів’я.

6. Складання асоціативного куща.

- Які асоціації у вас викликає ім’я Тарас Григорович Шевченко? Складіть асоціативний кущ.

7. Робота в групах.

- Складіть сенкан про Т.Г.Шевченка.

1. – Шевченко

– народний, видатний

– любив, боровся, писав

– Поет любив свій народ

– патріот

2. – Поет

– геніальний, український

– оспівував, обожнював, складав

– Шевченко складав народну поезію

– Кобзар

3. – Шевченко

– талановитий, чуттєвий

– мріяв, писав, обожнював

– Все життя любив Україну

– Наша гордість

8. Доповіді учнів про увіковічення імені Т.Г.Шевченка

а) вступне слово учителя:

- Ім’я геніального українського поета і художника Тараса Григоровича Шевченка знають в усьому світі, воно вічне у пам’яті нашого народу. Його ім’ям названо вулиці міст і сіл України. Найвища державна премія імені Тараса Григоровича Шевченка щорічно присвоюється за найкращі досягнення в літературі та мистецтві. Створено музей у Києві і на його батьківщині – у Кирилівці.

Серед багатьох виявів зв’язку Шевченкового генія з українським національним життям не на останньому місці стоїть присвоєння його імені і прізвища місцевостям України. Зокрема на Харківщині іменем Тараса Григоровича Шевченка названо багато сіл, господарств, шкіл, будинків культури, парків, вулиць. У Харкові є місця, пов’язані з іменем Тараса Григоровича Шевченка.

б) читання доповідей, підготовлених групою учнів:

Вулиця Шевченка

Вулицю Шевченка названо на честь Кобзаря у 1918 році. Ця вулиця є однією з найстаріших у місті. На вулиці Шевченка сьогодні знаходиться завод контрольно-вимірювальних приладів, завод «Точмедприбор», науково-дослідний інститут ВОДГЕО та інші установи та організації. На вулиці Шевченка розташований Гідропарк – улюблене місце відпочинку харків’ян.

Драматичний театр

Харківський державний академічний драматичний театр ім. Т.Г.Шевченка створено в 1922 році в Києві як театр «Березіль». Засновником і керівником його був відомий український режисер народний артист УРСР Лесь Курбас. На створення колективу, формування його творчого методу великий вплив мала творчість Т.Шевченка. Свій перший театральний сезон у Харкові «Березіль» розпочав у жовтні 1926 року.

З квітня 1935 року театр носить ім’я Великого Кобзаря, а з 1947 року йому присвоєно звання академічного.

За час свого існування в театрі не раз ставилися п’єси за творами Т.Г.Шевченка. У 1939 році відзначалося 125-річчя від дня народження Кобзаря. До цього ювілею театр здійснив постановку драми «Назар Стодоля».

У театрі постійно проходять концерти, присвячені ювілеям Т.Шевченка, а також виступи артистів на підприємствах, учбових закладах, будинках культури тощо. Вони несуть живе Шевченкове слово в народ, шануючи нашого генія.

Парк ім. Т.Г.Шевченка

Парк або сад ім. Т.Г.Шевченка – одне з улюбленіших місць відпочинку харків’ян, один із найстаріших та найбільш зелених масивів міста. Розташований він у центрі міста, між Сумською та Клочківською вулицями. Закладений був за ініціативою Василя Назаровича Каразіна понад 200 років тому, сад тоді звався Університетським. До 100 річчя відкриття університету в центрі саду було відкрито пам’ятник В.Н.Каразіну.

Відкритий у 1935 році пам’ятник Великому Кобзареві став справжньою окрасою парку і всього міста. У зв’язку з відкриттям пам’ятника сад було реконструйовано, споруджено фонтан, нові алеї і майданчики. Вхід до саду, раніше платний, відтоді став вільним. З відкриттям пам’ятника Т.Г.Шевченкові саду присвоїли його ім’я.

Природа цього чарівного куточка Харкова різноманітна. Тут ростуть понад 100 видів дерев, чагарників та квітів. Немало тут екзотичних дерев, дерев-довгожителів і дубів-велетнів, які охороняються як пам’ятки природи.

Пам’ятник Т.Г.Шевченкові у Харкові

Шедевром скульптурного мистецтва називають пам’ятник Т.Г.Шевченкові на вулиці Сумській. Створили його скульптор Матвій Генріхович Манізер та архітектор Йосип Григорович Лангбард.

У 1933 році почалося будівництво. Майже два роки йшли будівничі роботи і 24 березня 1935 року відбулося відкриття пам’ятника. Висота пам’ятника – 16,5м, висота постаті Кобзаря – 5,5м. Постать Шевченка на весь зріст піднята на тригранному пілоні. Довкола пілона на ступінчастих виступах розміщено 16 фігур, які символізують історичне минуле нашого народу.

Завод ім. Т.Г.Шевченка

Харківський державний приладобудівний завод збудований у 1900 році. Розташований у мальовничому місті Харкові, по вулиці Жовтневої Революції.

За роки свого існування завод перетворився в одне з провідних підприємств країни по випуску приладів різного призначення, від телевізорів до приладів, які використовуються в космічній галузі.

У 1922 році заводу присвоєно ім’я Т.Г.Шевченка. А з 1967 року працівникам заводу про це нагадує пам’ятник Т.Шевченку, встановлений на подвір’ї заводу.

На заводі шанують ім’я Шевченка. Кожного року організовують змагання серед молоді заводу за отримання звання «молодого шевченківця». Ювілеї Т.Шевченка працівники заводу зустрічають новими досягненнями в праці.

9. Слухання пісні «Реве та стогне Дніпр широкий»

- Ми вчимося у Тараса Григоровича Шевченка любити рідну землю, рідний народ, рідну українську мову.

Прослухайте пісню на вірші поета і музику Д.Крижанівського «Реве та стогне Дніпр широкий». Які почуття викликає у вас цей музичний твір? (діти слухають стоячи).

ІV. Підсумок уроку

- Які вірші Т.Шевченка прозвучали на уроці?

- Які музичні твори на слова Т.Шевченка ви запам’ятали?

- Які пам’ятні місця у Харкові названі іменем Великого Кобзаря?

Завантажити матеріали:

Comments


Избранные посты
Недавние посты
Архив
Поиск по тегам
Мы в соцсетях
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2016 ХСШ № 99

bottom of page