«Плекаймо людину майбутнього» (система виховної роботи Харківської спеціалізованої школи І-ІІІ ступе
- Калашнікова Наталія Юріївна
- 2 нояб. 2016 г.
- 9 мин. чтения
Сучасна школа вимагає докорінного переосмислення усієї системи виховання. Головною метою виховання особистості є підготовка учнів до повноцінного суспільного життя як громадянина, працівника, сім'янина, товариша.
Головна мета виховної роботи в ХСШ № 99 – формування громадянина — патріота України, створення умов для самореалізації особистості відповідно до її здібностей, суспільних та власних інтересів, виховання громадянина з демократичним світоглядом і культурою, який не порушує прав і свобод людини, виховання в учнів свідомого ставлення до свого здоров’я, формування належних гігієнічних навичок і засад здорового способу життя.
Педагогічний колектив працює над виховною проблемою: «Виховання гармонійно розвиненої, високоосвіченої, національно свідомої людини, здатної до саморозвитку та самовдосконалення».
Пріоритетними напрямками виховання є:
- національно-патріотичне виховання;
- робота з обдарованими учнями;
- розвиток творчої особистості;
- формування навичок здорового способу життя;
- робота з профілактики дитячого травматизму;
- робота з попередження правопорушень.
Завдання виховної роботи:
формування громадянина-патріота України, підготовленого до життя, з високою національною свідомістю;
виховання громадянина з демократичним світоглядом і культурою, який не порушує прав і свобод людини та с повагою ставиться до традицій і культури інших народів;
створення умов для самореалізації особистості відповідно до її здібностей, суспільних та власних інтересів;
виховання в учнів свідомого ставлення до свого здоров’я та здоров’я інших громадян, формування гігієнічних навичок і засад здорового способу життя, збереження і зміцнення фізичного та психічного здоров’я.
Реалізація завдань виховної роботи здійснюється шляхом співпраці з педагогічним та учнівським колективами, з батьками учнів, позашкільними закладами та громадськими організаціями; через використання найбільш поширених виховних технологій, зокрема:
- години спілкування (години класного керівника);
- технологія колективного творчого виховання;
- проектна технологія;
- технологія саморозвитку.
Виховна робота в школі має чіткий та цілеспрямований характер, що дає можливість здійснювати плідну діяльність з реалізації основних завдань:
Гуманізація виховного процесу, що виражається у створенні умов для всебічного розвитку особистості, для спонукання її до самоаналізу, самооцінки, саморозвитку, самовиховання.
Підтримка та укріплення шкільних традицій, що сприяють створенню загальношкільного колективу.
Удосконалення методичної майстерності класного керівника, спроможного компетентно здійснювати виховну діяльність.
Розвиток учнівського самоврядування.
Слід відзначити, що складовими виховних технологій, що застосовуються у виховному процесі, є форми діяльності та методи як засоби впливу на учнівську молодь. Відповідно до «Основних орієнтирів виховання учнів 1-11-х класів загальноосвітніх навчальних закладів України» (наказ Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України від 31.10.2011 №1243), основним завданням напрямку «Ціннісне ставлення до себе» є забезпечення повноцінного розвитку учнів, охорони та зміцнення їх здоров'я, утвердження здорового способу життя, розвиток учнівського самоврядування. У класних журналах ведеться сторінка бесід із учнями з циклу «Я обираю здоровий спосіб життя». Проводяться бесіди, лекції із залученням відповідних фахівців (гінекологів, психологів, соціального педагога). Проводяться індивідуальні бесіди з батьками та учнями.
Питання щодо збереження життя та здоров'я учнів, пропаганди здорового способу життя, відповідальності батьків за виховання дітей, попередження насильства у родині, оздоровлення учнів систематично розглядаються на засіданнях МО класних керівників, на педагогічних радах, на нарадах при директорові, на загальношкільних та класних батьківських зборах.
Найбільш вагомими заходами цього напрямку є:
- свято «Здрастуй, урок футболу!» (вересень);
- «Олімпійський тиждень» (вересень);
- комбіновані естафети «Веселі старти» (грудень);
- змагання з футзалу «Олімпійська шкільна ліга» (лютий-березень);
- спортивне свято «Здорове оточення – дітям» (квітень);
- години спілкування «Що маю знати, щоб зберегти своє здоров'я», «Здоров’я – головне багатство», «Подбай про своє здоров'я сам» (грудень).
Одним із важливих напрямків виховної роботи є родинно-сімейне виховання. Основними завданнями напрямку «Ціннісне ставлення до сім’ї, родини, людей» є формування моральної особистості (доброти, взаєморозуміння, милосердя, толерантності, культури спілкування), різнобічних духовних потреб та інтересів; виховання шанобливого ставлення до родини, поваги народних традицій і звичаїв, національних цінностей українського народу. З метою пропаганди позитивного іміджу сім`ї та її соціальної підтримки, формування культури сімейних стосунків, підвищення відповідальності батьків за виховання дітей, проводяться різноманітні зустрічі, бесіди щодо популяризації сімейного способу життя, формування національних сімейних цінностей з питань здорового способу життя та збереження репродуктивного здоров`я.
У цьому напрямку в ХСШ № 99 проводяться:
- години спілкування «Ми за мир в усьому світі», «Щастя і мир на планеті потрібні всім» (вересень);
- години спілкування до Міжнародного дня прав людини «Правовий букварик», «Школа прав дитини», «Діти: злочин і кара», «Основи правосвідомості особистості» (грудень);
- правовий КВК (грудень);
- тиждень «На честь святого Валентина»: години спілкування «Світ людських почуттів», виховні години «Цей прекрасний дар кохання» (лютий);
- години спілкування до Дня матері та Всесвітнього Дня сім’ї: «Шануй батька і неньку»; «Родина, родина: від батька до сина»; «Мій родовід»; «Захоплення моєї родини»; «Сім’я – ключ до щастя» (травень);
- «Свято родини» (квітень);
- години спілкування до Дня Європи (травень).
Завдання напрямку «Ціннісне ставлення до природи, до праці» - формування почуття єдності з природою, свідомого ставлення та любові до неї, виховання господаря. Найбільш цікавими заходами цього напрямку є:
- свято «Хліб – усьому голова» (жовтень);
- «Свято врожаю» (жовтень);
- свято «Червона калина» (жовтень);
- години спілкування «Екологічна стежка», «Природа – людині, людина — природі», «Бережіть рідну природу», «Жити в злагоді з природою» (листопад);
- екологічний двомісячник «Екологічна весна» (березень-квітень);
- акції «Турбота про птахів», «За чисте місто», «Первоцвіт» (грудень, квітень);
- години спілкування до Всесвітнього дня довкілля «Збережемо красу природи», «Будь природі другом», «Земля – годувальниця», «Декларація прав Природи» (квітень);
- тиждень Чорнобильської трагедії (квітень);
- «Свято квітів» (квітень).
Формування в учнів різнобічних потреб самореалізації творчого потенціалу в різних сферах діяльності й спілкуванні, розвиток дитячих обдарувань через систему позаурочних форм роботи та ефективну взаємодію сім’ї та школи є основним завданням напрямку «Ціннісне ставлення до культури і мистецтва». Найбільш значущими заходами цього напрямку є:
- виставка дитячих робіт «Мій Харків – моя Україна» (вересень);
- конкурс фоторобіт «Місто Харків — очима дитини» (жовтень);
- конкурс малюнків, плакатів «Здоров’я очима дітей» (грудень);
- години спілкування до Всесвітнього дня театру «Мистецтво ляльки», «Чарівне слово поезії», «Театральна афіша», «Театр-експромт», «Театр у моєму житті», «Театр: вчора, сьогодні, завтра» (березень);
- виставка малюнків «Природа очима дітей» (квітень);
- виставка малюнків та стіннівок «Космос: далеко чи поруч?» (квітень);
- виставка стіннівок, присвячених трагедії на ЧАЕС (квітень);
- конкурс малюнків на асфальті до Дня захисту дітей (червень).
Реалізацію напрямку «Ціннісне ставлення особистості до суспільства і держави» спрямовано на залучення учнів до активної соціально-громадянської діяльності; формування правової культури, почуття патріотизму, любові до свого народу, його історії, культурних та історичних цінностей.
Традиційним стало проведення тематичних годин спілкування, уроків мужності, бесід, лекцій, виставок малюнків та стіннівок до річниці Незалежності України, Дня Державного прапора України, Дня української писемності та мови, Дня Гідності та Свободи, Дня Соборності України, Дня Європи, Дня Захисника України, Дня Збройних Сил України, роковин Чорнобильської трагедії, Дня пам'яті жертв голодоморів, Дня пам'яті та примирення, Дня учасників бойових дій на території інших держав.
Велику роль у національно-патріотичному вихованні підростаючого покоління відіграють шкільний музей, пошукова, дослідницька та краєзнавча робота. Учні ХСШ № 99 проводять просвітницьку роботу серед учнівської молоді.
Пропагуються активні форми туристсько-краєзнавчої роботи: походи, екскурсії, змагання, які дають можливість учням більш детально познайомитись з історико-культурною спадщиною українського народу.
Всебічний та гармонійний розвиток кожної особистості, творчий, інтелектуальний, духовний розвиток дітей та організацію дозвілля школярів забезпечують гуртки та секції ХСШ № 99: спортивна секція таеквон-до (керівник Першин О.С.), танцювальний гурток «Сілует» (керівник Чернова Н.В.), «Шахи» (керівник Баранова В.Г.), «Школа основ журналістики» (керівник Рафаілова А.А.), «Пішохідний туризм» (керівник Дубін К.Ю.), вокально-хоровий гурток (керівник Пономарьова Ю.Ю.), «Баскетбол» (керівник Олімпієва Т.В.), «Футзал» (керівник Ківшар Е.М.). Основними напрямами роботи гуртків та секцій є художньо-естетична творчість, фізкультурно-спортивний та оздоровчий напрями.
З метою подальшого розвитку системи безперервної правової освіти та виховання, покращення роботи щодо розвитку громадянських компетентностей учнівської молоді, застосування у навчально-виховному процесі кращих європейських досягнень у ХСШ № 99 організована робота євроклубу «Euroline».
Важливою складовою системи виховної роботи закладу є розвиток учнівського самоврядування. У ХСШ № 99 з 1999 року діє організація учнівського самоврядування «Золота Ера». За ініціативи організації учнівського самоврядування «Золота Ера», при підтримці адміністрації ХСШ № 99 проведяться заходи:
проект “Я — харків'янин і цим пишаюсь” (вересень-жовтень);
участь у Всеукраїнській молодіжній акції "Напиши листа захиснику України" (вересень);
участь у Відкритому фестивалі дитячої творчості "Україна. Харків. Ми" (вересень);
проект “Майбутні екопарки на мапі Харкова” (жовтень);
трудовий десант "Зробимо шкільне подвір'я чистим" (жовтень);
акція “Ветеран живе поруч” (серпень, жовтень, квітень, травень);
акція “Збирай кришки на протези для воїнів” (вересень-червень);
акція “Солодкі подарунки воїнам АТО” (грудень);
виставка дитячих малюнків “Ми за мир у всьому світі” (грудень);
арт-флешмоб до Дня Соборності України (січень);
флешмоб “Ми — Україна” (лютий);
арт-флешмоб “Від серця до серця” (лютий);
участь у Міжнародному соціальному проекті “Діти за мир у всьому світі” (квітень);
благодійна акція “Рука допомоги” (квітень);
зустріч з воїнами АТО в госпіталі (травень).
Отже, робота органу учнівського самоврядування ХСШ № 99 знаходиться на достатньому рівні, але потребує постійного удосконалення та залучення якомога більшої частини учнівської молоді.
В школі проводяться традиційні виховні заходи: Свято «День знань» (1-11 кл.), концерт до Дня вчителя (1-11 кл.), свято “Посвячення в першокласники” (1,5 кл.), збори „Майбутнє України в наших руках” (10-11 кл.), Новорічні ранки (1-4 кл.), “В гостях у новорічної казки” (5-8 кл.), “Новорічна казка на новий лад” (9-11 кл.), свято “Святого Миколая” (1-4 кл.), “Різдво. Вертеп” (1-4 кл.), новорічна гра «Коза»(2кл.), «День святого Валентина» (5-11 кл.), святковий концерт до Дня 8 Березня (1-11кл.), Свято Букваря(1кл.), свято «Наші обереги» (2кл.), «Свято родини» (1 кл.), свято «Прощавай, початкова школо!»(4 кл.), “Свято Останнього дзвоника” (1-11кл.), “Випускний вечір” (11 кл.).
Тиждень математики і фізики.
Тиждень української мови та літератури, світової літератури.
Тиждень іноземних мов.
Тиждень біології, хімії, географії.
Шевченківські дні: урок-подорож «Перехрестя долі Кобзаря…»; літературна вікторина за біографією Т.Г.Шевченка; конкурс виразного читання поезії Т.Г.Шевченка до дня народження Кобзаря; Шевченківське свято (3кл.); виставка стіннівок до дня народження Т.Г.Шевченка.
Тематичний періоди до річниці Перемоги над нацизмом у Європі та річниці завершення Другої світової війни: виставка стіннівок «Життя заради України: нам є чим пишатися (1939-1945)»; конкурс дитячих малюнків «Хай буде мир на всій Землі»; зустрічі з ветеранами Другої світової війни; уроки мужності «Збережемо пам'ять про подвиг»; організація та проведення екскурсій в Центральному музеї 57-ї Армії; участь в акції «Стрічка миру»; урочиста лінійка, присвячена Дню пам’яті та примирення: «1939-1945. Пам’ятаємо! Перемагаємо!».
Діти беруть участь у шкільних і позашкільних спортивних та військово-патріотичних заходах:
- участь у щорічних змаганнях з комбінованої естафети «Веселі старти» на кубок пам’яті вчителя фізичної культури Курносика Є.К.;
- участь у Харківському міжнародному марафоні;
- участь у районних змаганнях з баскетболу 3х3 серед команд юнаків та дівчат ЗНЗ району в рамках «Шкільної баскетбольної ліги України 3х3»;
- участь команди учнів 5-6, 7-8 класів у районних змаганнях «Старти надій»;
- участь учнів 7-х класів у змаганнях з легкоатлетичного чотириборства;
- участь у районному етапі військово-спортивної гри «Патріот»;
- участь у районному етапі Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»).
Учні 5-11 класів виступають у шкільних етапах конкурсу Юних інспекторів руху та фестивалі Дружин юних пожежників, збірні команди учнів — у районних етапах цих конкурсів.
Однією зі складних проблем сучасної школи є наявність правопорушень серед дітей та підлітків. Тому в школі створено систему профілактичної роботи:
здійснюється контроль за відвідуванням учнями школи (ведеться облік в спеціальному журналі);
розроблено правила для учнів;
проводяться бесіди з правової тематики;
проводяться тижні правових знань;
у школі створена рада з профілактики правопорушень, яка збирається 4 рази на рік; на своїх засіданнях вона розглядає питання роботи з учнями, схильними до правопорушень, залучає спеціалістів для консультацій батьків, педагогів, розглядає випадки порушення дисципліни в школі, сім’ї та поза школою;
учні охоплені постійними і тимчасовими дорученнями;
проводиться систематична індивідуальна робота з дітьми.
Щорічно в листопад-грудні проводиться декада правових знань:
- випуск газети «За здоровий спосіб життя»;
- проведення виховних годин «Мої права та обов’язки», «Підліток і закон»;
- участь у конкурсі малюнків «Я обираю здоровий спосіб життя»;
- проведення санітарно-просвітницьких лекцій та тренінгів «Профілактика тютюнопаління, алкоголізму, наркоманії»;
- лекція «Торгівля людьми»;
- проведення тижня правознавства;
- конкурс плакатів «Права дитини».
З метою забезпечення реалізації державної політики в галузі охорони дитинства у ХСШ № 99 проводиться профілактична робота з питань безпеки життєдіяльності та запобігання усім видам дитячого травматизму, охорони життя і здоров’я дітей.
Протягом навчального року проводяться Дні безпеки, лекції, турніри та інші заходи з питань запобігання різних видів дитячого травматизму. На сайті школи є розділи з інформацією про правила поведінки в різних ситуаціях.
В 1-11-х класах проводяться передбачені програмами заняття з «Основ здоров’я»: «Дорога до школи», «Пішохідний перехід», практичні заняття «Правила дорожнього руху», ігри «Правила безпечної поведінки учнів на вулицях і дорогах», практичні заняття «Правила дорожнього руху», вікторини «Правила пожежної безпеки у вашому домі» тощо. Проводяться заняття з правил дорожнього руху за 10-годинною програмою, з правил пожежної безпеки, бесіди з попередження травматизму та нещасних випадків від легкозаймистих та вибухонебезпечних предметів, нещасних випадків на воді, від ураження електричним струмом, з правил безпечного користування газовими приладами, джерелами та споживачами електричного струму, ліфтами, з профілактики інфекційних захворювань, харчових отруєнь.
Упродовж навчального року додатково проводяться бесіди з попередження дитячого травматизму напередодні осінніх, зимових, весняних і літніх канікул, поточні бесіди і повідомлення про нещасні випадки, які сталися з учнями шкіл Шевченківського району, проводилися інструктажі з безпеки життєдіяльності і охорони праці під час робіт на пришкільній ділянці, проведення екскурсій, відвідування театрів, участі у спортивних заходах, перед організацією стрільб з вогнепальної зброї.
Напередодні літніх канікул з учнями ХСШ № 99 проводяться первинні інструктажі з питань запобігання дитячому травматизму. Серед учнів та їх батьків проведиться також роз’яснювальна робота щодо обмеження часу перебування на сонці, шляхів запобігання сонячних та теплових ударів, дотримання правил поведінки на воді, забезпечення необхідного для здоров’я дитини водного балансу тощо.
Система роботи з обдарованими учнями – один із пріоритетних напрямків роботи ХСШ № 99, що вимагає удосконалення науково-методичної роботи та освітнього процесу, залучення до роботи з обдарованими школярами вчителів, які мають високі професійні та особистісні якості, а також практичного психолога і фахівців різного профілю, осмислення значення розвитку обдарованих дітей кожним членом навчально-виховного процесу і посилення у зв’язку з цим уваги до проблеми формування позитивної мотивації навчання і виховання школярів.
Щорічно на базі закладу проводяться обласні конкурсні випробування за Програмою обміну майбутніх лідерів (FLEX). Учні школи беруть участь у конкурсі Британської Лінгвістичної Академії при сприянні Оксфордської освітньої групи. Учні 8-10-х класів на базі школи проходять стажування за програмою «Айсек в Україні».
Учні початкових класів щорічно беруть участь у районному етапі Міської предметної олімпіади «Путівка в науку». Учні 6-11-х класів беруть участь у І, ІІ, ІІІ етапах Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів.
Плідно працює наукове товариство учнів-членів МАН.
Протягом року школярі активно беруть участь у міських, Всеукраїнських та Міжнародних конкурсах.
У травні кожного року в ХСШ № 99 проводяться урочисті заходи (лінійки, свята), на яких вшановуються та нагороджуються грамотами учні, що досягли успіхів протягом поточного навчального року. Найкращі учні отримують стипендії Народного депутата України В.В.Писаренка «Гордість Шевченківського району» та Харківської міської ради «Кращий учень навчального закладу».
У ХСШ № 99 практичний психолог проводить масові психодіагностичні дослідження учнів з метою пошуку обдарованих учнів, визначення типу обдарованості школярів. Проводиться також робота, спрямована на надання індивідуальної консультативної допомоги учням у підготовці до захисту робіт МАН та до II етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових дисциплін.
У ХСШ № 99 є два банки даних обдарованих учнів: банк даних обдарованих учнів за результатами психодіагностичних досліджень (складає та оновлює практичний психолог); банк даних обдарованих учнів за результатами участі у різних видах змагань (складають і оновлюють класні керівники 1-11-х класів).
Враховуючи усе вищевказане, можна зробити висновок, що в школі склалась певна система роботи з обдарованими та здібними учнями.
Актуальними залишаються питання, які потребують уваги:
- посилення виховної спрямованості навчально-виховного процесу;
- формування високої національної свідомості підростаючого покоління;
- виховання соціальної активності та почуття особистої відповідальності, звички брати безпосередню участь у справах своєї школи, міста, країни.
Вимогою часу стає пошук та впровадження нових форм проведення виховних заходів, які будуть цікавими усій шкільній спільноті.
Із зернят добра і справедливості учитель вирощує душу дитини, із цеглинок знань складає її розум, своїми словами і своїм прикладом виконує найскладнішу місію на землі — виховує Людину!
Завантажити матеріали:
Comments