Шевченківське свято
- Борисенко Ольга Олександрівна
- 14 янв. 2016 г.
- 4 мин. чтения
Тематичне свято для учнів 3-х класів. Мета: познайомити учнів з життям і творчістю українського поета і художника Т.Г.Шевченка, залучити молодших школярів до виконання поезій та пісень на вірші Великого Кобзаря, створення власних ілюстрацій до творів поета, розвивати творчі здібності учнів, виховувати морально-естетичні якості особистості на кращих зразках української поезії та музики.
У святково прикрашеній залі портрет Т.Г.Шевченка, оздоблений вишитим рушником, поруч – виставка творів поета і художника, зокрема різних років видання «Кобзаря». В залі демонструються фотогалерея «Пам’ятники Великому Кобзареві», вернісаж дитячих малюнків до віршів Т.Г.Шевченка. Звучить запис української народної пісні на вірші Т.Шевченка «Думи мої».
Ведучий: Сьогодні ми зустрінемося з творами великого українського поета, художника, мислителя і борця за народне щастя Тараса Григоровича Шевченка.
Ведуча: День його народження і день смерті стоять поряд – 9 і 10 березня. Між цими двома березневими датами 47 років життя, яке стало славою і гордістю українського народу.
Ведучий: У школі зараз проходять Шевченківські дні. Ми звертаємося до поета, який став для України заповітною думою, її безсмертною піснею.
Ведуча: Тож нехай вогонь його душі запалить у наших серцях іскру віри, надії, любові до рідної землі, свого народу.
Ведуча запалює свічку біля портрета Т.Г.Шевченка.
Учень: Був собі хлопчик, маленький Тарас, Гуси сіренькі, ягнята він пас. Мали бідненьку хатину батьки, Шляхом рушали кудись чумаки.
Учениця: Жив на селі тоді злий, лютий пан, Бив батогом він нещадно селян, В поле людей, як худобу, гонив, Там працювали покірно вони.
Учень: Все, що зароблять, собі забирав – Звалась кріпаччина тая пора. Злющі були та багаті пани, Бідних людей катували вони.
Учениця: Взяв собі в служки Тарасика пан, Вирядив хлопця в червоний жупан. Люлька довженна із рота стирчить: Гей ти, запалюй! – Тарасу кричить.
Учень: Був сирота вже Тарасик тоді, Батько і мати померли в біді. Пан Енгельгардт в Петербург від’їжджав, Хлопця служити до себе забрав.
Учениця: Тяжко там хлопець щодня працював, Горя й біди він багато зазнав. Сумно Тарасу в далекім краю, Згадує хатку біленьку свою.
Вокальний ансамбль виконує пісню А.Філіпенка на вірші Т.Шевченка «Зацвіла в долині».
Учень: Дуже Тарас малювати любив Коників різних, дівчат, козаків. Хлопець малює тихенько вночі, Пан як побачить, на нього кричить.
Учениця: Добре навчивсь малювати Тарас, Тільки від пана піти йому зась: Хлопця нікуди злий пан не пускав, Вчитися далі ніяк не давав.
Учень: Добрий учитель, художник Брюллов, З грішми до пана лихого пішов. Гарну картину свою він продав – І проминула Тарасу біда:
Учениця: Гроші великі Брюллов заплатив, Пан той на волю Тараса пустив. Правив народом тоді лютий цар, Звався Микола, лихий, наче псар.
Учень: Бідних тоді утискали людей, Бідні не мали поради ніде. Дуже Шевченко панів не любив, Щастя бажав для людей-бідняків.
Учениця: Вірші Тарас про панів написав. Вилаяв добре. Розсердився цар. Враз посадили Тараса в тюрму, Заборонили писати йому.
Учень: Браму замкнули. Сторожа стоїть. Замкнутий, сумно Шевченко сидить. Ґрати залізні. Гулять не дають. Згадує хатку біленьку свою.
Вокальний ансамбль виконує українську народну пісню на вірші Т.Шевченка «Тече вода».
Учениця: Цар у солдати Шевченка віддав. Знов для Тараса настала біда: Били солдатів тоді без жалю В дальнім пани офіцери краю.
Учень: Муштра щоденна: Шевченко – солдат. Струнко солдати на площі стоять. Тільки повернешся, станеш не так – Зразу межи очі влучить кулак.
Учениця: Довго Шевченко в солдатах служив, Десять він років в пустелі прожив. Жовтий пісок там, ніхто не живе, Море солоне хвилює, реве,
Учень: Десь вдалині он верблюди ідуть… Тяжко жилося Тарасові тут. Сяде на камені десь у степу, Згадує хатку біленьку свою.
Вокальний ансамбль виконує пісню Я.Степового на вірші Т.Шевченка «Зоре моя вечірняя».
Учениця: Перший пливе по ріці пароплав – Волі нарешті Шевченко діждав. Їде додому вже хворий, старий, Бачить – лютують кругом пожари.
Учень: Луснув терпець у селян-бідняків, Стали палити будинки панів. Дивиться він на пожежу лиху, Згадує хатку біленьку свою.
Учениця: Як там удома селяни живуть? А чи вже скоро пани пропадуть? Годі терпіти царя і панів! Волю й свободу – для трударів!
Учень: Книжку велику Тарас написав, Зветься та книжка чудова «Кобзар». Проти панів там і проти царя, Любо читати усім «Кобзаря».
Учениця: Сядуть гурточком старі і малі, Слухають, як в Україні жили. Гарно Шевченко про це написав. Вірші Шевченка – правдива краса.
Учень: Волю казав здобувати Тарас, Щоб не було вже панів поміж нас. Тільки до волі Тарас не дожив, В рідний свій край поривався, тужив.
Учениця: Вмер у далекім Шевченко краю. Згадував хатку біленьку свою. Сила народу зійшлася тоді, Його ховати на Канів-горі.
Учень читає вірш Т.Шевченка «Заповіт».
Учень: Котить могітнії хвилі Дніпро, Йде звідусюди у Канів народ. Пам’ятник там на могилі стоїть, Треба всім дітям Тараса любить.
Учениця: Він для людей усіх щастя хотів, Мрії високій життя присвятив. Гарний художник був з нього й поет, Є в кожній школі Шевченків портрет.
Вокальний ансамбль виконує пісню С.Козака на вірші В.Лучука «Рушник». Кращі читці виконують поезії Т.Шевченка «Реве та стогне Дніпр широкий», «Садок вишневий коло хати», «По діброві вітер виє», «Дивлюся, аж світає», «Вітер в гаї не гуляє», «Ой три шляхи широкії» та інші.
Учень: Всі ми його батьком звемо, Так від роду і до роду: Кожний вірш свій і поему Він присвячував народу.
Учениця: Він любив усе прекрасне, Все ненавидів потворне. І його ім’я не згасне, Світлий образ – неповторний.
Учень: Чисту матір і дитину Він прославив серцем чистим, Всю осяяв Україну Поглядом він променистим.
Учениця: Ось чому в сім’ї великій, У цвіту садів прекрасних Буде жити він вовіки, Як безсмертний наш сучасник!
Всі учасники свята виконують пісню М.Гайворонського «Поклін тобі, Тарасе!».
Список використаної літератури
1. Білинська М.Л. Шевченко і музика. - К.: Музична Україна, 1984. - 129 с. 2. Греков Л.А. Пісні для учнів 1-3 класів. – К.: Музична Україна, 1968. – 239 с. 3. Загайкевич М. С.П.Людкевич. Нариси про життя і творчість. - К.: Музична Україна, 1957. - 154 с. 4. Ланцюженко З.Д., Школьнік С.Я. Пісенна скринька школяра: Музична хрестоматія для 1-2 кл. загальноосвіт. навч. закладів. – Х.: Скорпіон, 2007. – 80 с. 5. Майданська С. Шевченко і музика. - К.: Музична Україна, 1992. 6. Тарас Шевченко. Кобзар. – К.: Дніпро, 1985. 7. Українське дошкілля. Пісні, ігри, танці, вірші й загадки. – К.: Музична Україна, 1991. – 142 с. 8. Хрестоматія з музики для учнів загальноосвітньої школи. 1 клас / Упорядник З.Т.Бервецький. – К.: Музична Україна, 1991. – 128 с.
Список використаних музичних творів
1. Думи мої. Вірші Т.Шевченка, музика народна. 2. Зацвіла в долині. Вірші Т.Шевченка, музика А.Філіпенка. 3. Зоре моя вечірняя. Вірші Т.Шевченка, музика Я.Степового. 4. Поклін тобі, Тарасе! Вірші і музика М.Гайворонського. 5. Рушник. Вірші В.Лучука, музика С.Козака. 6. Тече вода. Вірші Т.Шевченка, музика народна.
Comments