top of page

Правопис префіксів роз-, без-. Перенос слів з префіксами

  • Коршенко Валентина Ізівна
  • 16 янв. 2016 г.
  • 4 мин. чтения

Тема: Правопис префіксів роз-, без-. Перенос слів з префіксами.

Мета: Ознайомити учнів з літературною вимовою та написанням префіксів роз-, без-, з правилом переносу слів з префіксами; розвивати орфографічну пильність, увагу до усного та друкованого слова, пам’ять, мислення, збагачувати словниковий запас; виховувати почуття доброти і любові до природи, старанність, уважність, почуття колективізму.

Тип уроку: комбінований

Обладнання: Захарійчук М. Д. Українська мова: підручник для 3 класу, картки, перфокарти, ілюстрації, таблиці, мікрофон.

Хід уроку І. Організація класу – Сьогодні на уроці присутні гості, привітайтеся. Усміхніться один одному.

Попрацюємо старанно, Щоб почути у кінці, Що у нашім третім класі Діти – просто молодці!

ІІ. Актуалізація опорних знань. – Над якою темою ми працюємо на уроках української мови? (Будова слова). – Вправа «Доповни речення» з використанням мікрофона: Слово складається із … (основи і закінчення). Закінчення – це …(змінна частина слова). Яка служить для … (зв’язку слів у реченні). Основа слова – це …(частина слова без закінчення). Основа складається з … (корінь, префікс, суфікс). Корінь – це … Суфікс – це … Префікс – це … Прийменники зі словами пишемо …

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. – Сьогодні ми продовжуємо працювати над темою «Будова слова» і познайомимося з правописом слів з префіксами роз- , без- і правилом переносу цих слів.

ІV. Робота над темою. 1. Відгадати загадку (читає вчитель з дошки). Прийшла до нас бабуся У білому кожусі. Поля причепурила – Пухнастим снігом вкрила. Вгадайте, хто вона, Бабуся чепурна? (Зима) – Зараз за вікном зима, тому наш урок буде проводитися у зимовому настрої. 2. –А що ви уявляєте, коли чуєте це слово? Які асоціації виникають у вас? Давайте створимо «Асоціативний кущ» до слова зима.

– Молодці. Можна придумати ще дуже багато слів. Можливо, ці слова ми зустрінемо на уроці. 3. Каліграфічна хвилинка (картка Зз) Зз за зв зл – Яку букву необхідно вставити в слові? – Чому? (Зимаʹ-зиʹми). – Яка схема підходить до слова «зима»?

4. Дібрати спільнокореневі слова (запис із коментарем учня біля дошки). Зимовий, зимувати , зимонька, перезимують. – Позначити корінь. (Оцінювання відповіді учня, мотивація оцінки). 5. Словникова робота – Чи завжди ми можемо перевірити в корені слова ненаголошені [е], [и] перевірним словом? (Ні) – Як написати правильно ці слова? (перевірити за словником) – Згадаємо наші словникові слова. – Гра «Знайди склад» (картки на зворотній частині дошки) Феʹрмер, очереʹт, сантимеʹтр, хвилиʹна – Хто здогадався, яке перше слово? Назвати пропущений склад. – Яке друге, третє, четверте слово? – Молодці. Справилися добре зі словниковими словами. 6. Послухайте загадку і відгадайте.

Кравець поглянув у вікно: – Навколо біле полотно. А пасічник: – То бджоли білі Перепочити роєм сіли. Івасик до батьків підбіг: – То уночі в нас випав … (Сніг) – Що можна сказати про будову слова-відгадки? – Хто такий кравець, пасічник? – Складіть речення зі словом-відгадкою. Пухнастий сніг виблискував на святкових ялинках. Записати речення коментовано, зробити розбір речення. (Оцінювання відповіді учня, мотивація оцінки). 7. Фізкультхвилинка. Вправа «Лижники». 8. – Ви відгадали загадку про сніг, а тепер почитаємо вірш про сніг і зимові розваги (картка № 1). Зразок виразного читання учня, хорове читання класу. Білий сніг, рихлий сніг Прилітає нам до ніг. Зліпим бабу снігову, Розмалюєм, як живу, А замерзнуть рученята, Будем снігом … розтирати

Робота в парах. – Знайдіть слова з префіксом, позначте його. – Прочитайте по слову, назвіть префікси. – Записати слова з префіксами. Прилітає, зліпим, розмалюєм, замерзнуть, розтирати. 9. – Ліпили діти сніговичка, і ось що в них вийшло.

– Чого йому не вистачає? (немає очей, носа, рота, рук, ніг …) – Якщо всього цього в нього немає, то який він? (безокий, безносий, безротий, безрукий, безногий) Запис слів на дошці – учитель і учні по слову. – Чи шкода вам сніговичка? Давайте ми йому допоможемо і змінимо (заміна малюнка на кольоровий). – Ось як змінився сніговичок. Що з ним тепер сталося? Він тепер роздивився на нас, розсміявся, розвеселився, розщедрився на усмішки нам. – Як багато він приніс нам слів, прочитайте їх (за карткою на дошці). – Яка частина слова однакова в першому стовпчику і в другому? (роз-, без-). – Запишіть ці слова. Позначте префікси. Зверніть увагу на букву, яка пишеться в кінці префіксів роз-, без-. – Перевіримо, чи правильний висновок ви зробили. 10. Читання правила у підручнику на с. 80. – Про що прочитали? Заучування віршованого правила (картка № 2): В префіксах роз-, без- Не буває букви «с». Букву «з» завжди пиши: «Безкоштовний», «розкажи».

Висновок: в українській мові префікси роз-, без- завжди пишуть з буквою з. – Щоб грамотно писати, потрібно знати правило переносу. 11. Правило переносу слів з префіксами роз-, без-. Підручник, с. 80. – Про що говорить правило? 12. Виконання вправи 186 за підручником (ланцюжком з коментуванням). Висновок (перенос слів). 13. Гра «Я – тобі, ти – мені». Усно утворити слова-антоніми за допомогою префіксів роз-, без- (прийом перекидання сніжків).

єднати хмарний роз зав’язати без радісний завантажити сердечний грамотний

14. Домашнє завдання: утворити синоніми слів за допомогою префіксів роз-, без- (впр. 188), скласти речення з одним із цих слів. 15. Робота в парах (картка № 3). Знайти помилку: беззвучний, розсипати, росв’язати, безтурботний (перевірка).

V. Узагальнення знань про правопис префіксів роз-, без- та перенос слів з цими префіксами. 1. Слуховий диктант за методикою І.Федоренка (одне пред’явлення кожного речення).

(рядок для назви) З неба летіли на землю сніжинки. 26 зн. Дівчинка розглядала ці пушинки. 27 зн. Вона роздивилася ближче – зірочки. 28 зн. Ухопила одну, а вона вмить розтанула. 30 зн. Перевірка, назва тексту (дивна сніжинка, чарівна сніжинка…). – Знайдіть слова з префіксом роз-. 2. Робота з перфокартами . – У вас на парті є незвичайна сніжинка, візьміть її в руки, вона не розтане (картка № 4). Вставте у віконця пропущені букви. Перевірка: – Які букви вставили? Доведіть правильність. 3. Робота в парах, гра «Будівельник». – Дістаньте з конверта частини слів. Завдання: побудувати з них два слова. Виграє та пара, яка першою закінчить роботу. – Переможець прочитає свої слова. Який префікс у цих словах?

VI. Підсумок уроку. – Які префікси ми вивчили на уроці? – Яким правилом ми користувались? – Як переносити слова з префіксами роз-, без-?

Додатки

Картка № 3 Знайди помилку

1 варіант Беззвучний, розсипати, роскласти, безтурботний 2 варіант Розповідати, росписати, безкрилий, безкраїй

3 варіант Розписка, бесвітряний, розгойдав, безкоштовний

4 варіант Безголосий, бескрилий, розгнівався, розбігався

Картка № 4

Comments


Избранные посты
Недавние посты
Архив
Поиск по тегам
Мы в соцсетях
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2016 ХСШ № 99

bottom of page