Як утворюється лід на ставку
- Жаркова Наталія В'ячеславівна
- 16 янв. 2016 г.
- 5 мин. чтения
Тема: Як утворюється лід на ставку
Мета: розширити знання учнів про три стани води,
дослідити особливості стану води при замерзанні,
під час дослідів виявити властивості льоду,
з`ясувати умови виникнення інею, паморозі, бурульок,
закріпити правила поведінки на льоду;
розвивати спостережливість, уяву, пам’ять, мовлення;
виховувати допитливість, любов до природи.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник з природознавства Т.Г. Гільберг, Т.В. Сак, магнітофон (аудіозапис мелодії), ІКТ(презентація), фото льоду у природі, лід, трубочка для досліду, посуд з водою.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань, мотивація навчальної діяльності.
- На минулому уроці ми розпочали вивчати розділ «Природа взимку».
- Пропоную вам вікторину «Зима».
Ваше завдання : назвати, про що йде мова в реченні.
1. Це покриття не дає земному теплу вийти, а морозу пробратися до грунту.

2. Пухнаста снігова бахрома на деревах і дротах.

3. Підвищення температури вище за нуль градусів у холодну пору року.

4. Вода, що з`явилася під час відлиги, і підталий сніг замерзають. На дорогах утворюється кірка з льоду. Це явище називається …

5. Візерунки на вікні уночі зробив мені… Що це?

6. Молодці, ви впоралися з завданням, а тепер послухайте, що я вам розкажу.
( звучить музика, читаю)
ІІІ. Повідомлення теми уроку.
Одного разу уночі до мене у вікно хтось постукав. Підходжу, дивлюся і очам не вірю. Стоїть чарівниця! Дуже красива, завжди в білому одязі, з чудовою короною на голові і в блискучій білій накидці. Як ви гадаєте, хто це?

Все біле-біле! Стало так красиво! Народилася казка…
Зима стояла під дуже красивою ялинкою і розсипала на вітер блискітки зі срібного мішечка, щоб вранці сніг блищав, а вітер їх підхоплював і розносив повсюди…

Та ненароком він розгорнув накидку, і тоді я побачила чарівні крила Зими! Кожне крило було по-своєму прекрасне: одне біле-біле – це?..(відповіді дітей: сніг), друге – голубе … ? ( вода ), третє – прозоре …?
(лід), а четверте – іскристе …? (мороз, іній)! О! Це було справжнє диво! (вимкнути музику)
- Сьогодні на уроці ми разом відкриємо таємниці чарівної зими. Ми побуваємо у царстві льоду та ознайомилися з його властивостями (відкриваю на дошці надпис ЛІД).
ІV. Робота над темою
1. Бесіда
- Діти, нашу планету Земля називають голубою. Чому?
- Пригадайте, у яких трьох станах буває вода в природі?
- А коли вода перебуває у твердому стані?
-При якій температурі вода перетворюється на лід?
- Діти, так що ж таке лід? (вивішую на дошку 2 надпис:
Лід - це вода у твердому стані)
- Ми починаємо відкривати таємниці зими.
Махнула зима іскристим крилом - і на землю прийшов Мороз. Він засклив усі річки, ставки і озера. І , звичайно, як же без розваг!
- А чи доводилось вам взимку кататися на ковзанах?

Розкажіть, де це відбувалося? (Розповіді дітей)
А чи замислювались ви над тим, як утворюється лід.
2. Робота з підручником
Про це ми дізнаємось з підручника с. 64. (Хорове читання).
3. Гра «Так чи ні»
-Я буду зачитувати речення. Якщо ви погоджуєтесь з тим , що я прочитала, ви хором відповідаєте «так», а якщо не погоджуєтесь, то- ні. А також виправляєте мене.
1.З кожним днем зими повітря теплішає, вода в річках і ставках нагрівається.
2. Сніг не тане, утворюючи крижану кашу зі снігу і води.
3. Каша з мокрого снігу, води і льоду перетворюється на цукерки.
4. Поступово крижини збільшуються і при сильних морозах стають суцільним льодом.
4. Фізкультхвилинка
- Серед чарівної холодної зими так приємно згадати про тепле літечко!
5. Презентація «Царство льоду»
- Діти, а хто пам’ятає, якої води на Землі більше: прісної чи солоної?
- Так, велика частина всієї земної води – солона. Частка прісної води становить не більше 3%, а більша частина прісної води зберігається у замерзлому стані в льодовиках.
- Я хочу показати вам чаклунство зими, коли вона махає прозорим крилом. Це царство льоду: айсберги і льодовики Гренландії та Антарктиди.









- Цікавий факт! Якби льодовики нашої планети раптово розтанули, то рівень у світовому океані піднявся б на 65 метрів!
- Діти, я давала вам завдання додому знайти і розказати, де ви ще в природі бачили лід.
6. Розповіді дітей
1 учень. – Відгадайте загадку.
Морозу й сонця донечка
Виблискує на сонечку.
Холодна, як крижинка,
І схожа на морквинку.
- Так, бурулька – це лід.
Іноді взимку пригріє сонечко, з півдня прилетить вітер і принесе відлигу (теплу погоду). Сніг підтає, стає вологим і легко ліпиться. На дахах з’являються бурульки.

2 учень. – А після відлиги вдарить мороз – і на снігу утворюється тверда кірочка – наст, на дорогах – ожеледиця. На деревах і дротах утворюється пухнаста снігова бахрома – паморозь, а на ґрунті і траві – іній.

3 учень. – Відгадайте загадку.
Зіронька красива, біла
На мою долоньку сіла.
Поки її розглядала,
Зірка … крапелькою стала.
- Так, сніжинки – це сукупність дрібних кристаликів льоду.

4 учень. – Відгадайте загадку.
Летить орлиця по синьому небу.
Крила розпустила, сонечко закрила.
- Хмара складається з безлічі крапельок води або кристаликів льоду.

5 учень. – Цікавий факт! Лід існує не тільки на нашій планеті. Є підтверджені дані про присутність льоду на інших планетах Сонячної системи і в ядрах всіх комет.

( вербальне оцінювання кожного учня)
- Дуже дякую вам, діти за роботу і ваші розповіді. Тепер ми знаємо, де ще зустрічається лід в природі.
7. Властивості льоду. Досліди
- Діти, давайте поговоримо про властивості льоду.
- Це- лід. ( показую лід ) Якого він кольору ?
( вивішую на дошку надпис : безбарвний, прозорий).
У великих скупченнях він набуває синюватого відтінку.

- Подивіться ще раз на лід.
Дослід 1 (ударяю по ньому молоточком).
Що сталося з льодом? (він розбився).
Який зробимо висновок?
(вивішую надпис: Лід крихкий)
Дослід 2 ( кидаю лід у посуд з водою )
- Зробіть висновок, що легше лід чи вода? (Лід, бо він не тоне).
- Подивіться ще раз на фото айсберга.
(вивішую надпис: Лід легший за воду).
- Якби лід був важчий за воду, то потонув би. Тоді, навіть у глибоких водоймах, вода промерзала б узимку до дна. Усі тварини, які у них мешкають, загинули б. Під льодом навіть у сильні морози є вода, у якій живуть організми.
- Як це фото доводить, що під льодом існує життя?

- Ось цей доказ.

Дослід 3. ( розказую і показую дослід з трубочкою)
- Діти вдома я провела вдома такий дослід…
Цей дослід можна зробити й так…

-Одного разу вчені провели дослід, подібний до цього. Але замість пляшки взяли чавунну кулю, наповнили її водою, загвинтили отвори і поставили на лютий мороз. Вода , замерзаючи, розірвала кулю. Така велика сила води, що розширюється!
-Узимку в сильні морози відбуваються аварії на водопроводах. Це результат дії води, що розширюється.
( вивішую надпис: При замерзанні вода розширюється, перетворюється на лід).
V. Підсумок
- Діти, давайте підсумуємо, які таємниці відкрила нам Зима – чарівниця, що ми дізналися про лід. ( читаємо з дошки) Вербальне оцінювання учнів на уроці.
- Але крім того, що взимку напрочуд красиво стає усе навкруги і зима дарує нам безліч розваг, треба пам`ятати про правила поведінки на льоду, бо під льодом небезпека – крижана вода.

Пам’ятка
Пам’ятай! Ніколи не ставай на лід навесні, восени та під час зимових відлиг. У цей час крига тонка й можна провалитися.
Якщо лід став досить товстим і міцним, запам’ятай і завжди дотримуйся правил поведінки на кризі:
не заходь на лід далеко від берега;
не підходь до ополонок і не катайся біля них на ковзанах;
не ходи сам по льоду, а також не збирайтеся на кризі великими групами;
не з’їжджай на лижах із крутих берегів прямо на лід.
Якщо ж сталося лихо, клич на допомогу. Не панікуй, а спробуй обпертися грудьми на лід і просувайся до берега.
VІ. Домашнє завдання
- Я роздаю вам пам`ятки, які вдома треба буде прочитати, вивчити та розказувати на наступному уроці.
А також заповнити зошит с.25 №1,2,3.
Comments