Додавання і віднімання багатоцифрових чисел. Розв’язування нестандартних завдань
- Крипак Валентина Василівна
- 19 янв. 2016 г.
- 4 мин. чтения
Тема: Додавання і віднімання багатоцифрових чисел. Розв’язування нестандартних завдань.
Мета: закріплювати та удосконалювати обчислювальні навички з багатоцифровими числами, вміння аналізувати та розв’язувати типові і нестандартні задачі; розвивати інтелект учнів, логічне мислення, просторову уяву, увагу, пам'ять, розумову активність, інтуїцію, самостійність, пізнавальний інтерес, потребу в самоосвіті, ініціативу, творчість, обґрунтованість суджень; виховувати позитивне ставлення до нестандартних завдань, прагнення бути кмітливим, допитливим, активним, наполегливим у досягненні мети.
Тип: урок закріплення вивченого матеріалу (за Ю.А. Конаржевським).
Обладнання: ІКТ: презентація, картки з завданнями, дощечки, маркери для усного обчислення, танграм, плакат.
Хід уроку
І. Організаційний етап
– До нас завітали гості на урок. Будь ласка, діти, поверніться до них, привітайтеся, даруючи їм свої посмішки. А тепер поділіться гарним настроєм з товаришем. Інтерактивна вправа «Очікування» - Чого кожен з вас очікує від уроку? Я очікую, що …( Я очікую, що на уроці буде цікаво; дізнаюсь про щось корисне, важливе; складати фігури; будемо працювати в групах, парах)
ІІ. Етап підготовки учнів до активного свідомого засвоєння знань
1. Мотивація навчальної діяльності.
- Діти, ви знаєте, що учні яких я навчала, залишали на згадку про себе альбом з фотографіями, спогадами, побажаннями.

Протягом четвертого класу вони заповнювали ці альбоми, а в кінці навчального року дарували їх мені. Випускники початкової школи минулих років залишили і для вас листа. Щоб його прочитати, треба пройти випробовування. (Відкриваю дошку ) Розв’язуючи кожне завдання, для нас буде відкриватися початок листа. 2. Повідомлення теми та мети уроку.
- Тому сьогодні ми будемо продовжувати роботу над темою «Додавання і віднімання багатоцифрових чисел»: розв’язувати типові та нестандартні задачі, обчислювати вирази, складати геометричні фігури. Інтерактивна вправа «Мікрофон» А вашими вірними друзями мають стати: - уважність;
- швидкість;
- вибір точних і правильних дій;
- винахідливість;
- витримка;
- взаємодопомога. - Щоб запам’ятати цей день, відкрийте зошити та запишіть число 3. Каліграфічна хвилинка - Використовуючи цифри 1, 5 запишіть каліграфічно найменше і найбільше п’ятицифрові числа (11115, 55551).
ІІІ. Етап всебічної перевірки знань
1. Перше завдання – математична розминка. - Приготуйтеся, візьміть дощечки, маркери, щоб записувати відповіді. (Завдання даю відповідно до методики І. Т. Федоренка – сприйняття змісту з першого прослуховування) 1. Сестра старша за брата на8 років. На скільки вона буде старшою від нього через 7 років? (на 8 років) 2. Що важче: кілограм борошна чи кілограм заліза?(однакова) 3. Коли чапля стоїть на одній нозі, вона важить 5 кг. Скільки буде важити чапля, якщо вона стане на дві ноги? (5 кг) 4. Пара коней пробігла 20 км. Скільки км пробіг один кінь?(20 км) 5. Опівночі йшов дощ. Чи можна чекати сонячну погоду через дві доби? (ні) 6. Ремонт половини даху коштує 2700грн. Скільки коштує ремонт цілого даху? (5400грн) 7. Один насос за одну хвилину викачує 1т води. За скільки хвилин 15 таких насосів викачають 15 т води? (за 1 хв) 8. Маса мішка цукру на 50 кг більша, ніж половина мішка з цукром. Яка маса мішка з цукром.(100 кг)

Ви справилися з завданням . Прочитайте перший рядок листа. (Учись, лічи, складай задачі) 2. Друге завдання – обчислити приклади.
Щоб їх обчислити спочатку треба відновити цифри в числах.

(Приклади на картках закріплюю на дошці, діти обчислюють самостійно в зошитах. Чекаю, поки 50% учнів справляться з завданнями. Два учні, з бажаючих пояснюють свій вибір біля дошки. Разом з учнями робимо перевірку. Оцінюю роботи).

З цим завдання справилися. Прочитайте другий рядок листа. (не зупиняйся ні на мить!) 3. Третє завдання – склади фігуру. - Чи знаєте ви, що великий французький імператор, Наполеон Бонапарт, до кінця свого життя ніколи не розлучався з книгою задач по танграму? - Хто знає в якій країні придумали цю гру?(У Китаї) У сучасному житті теж використовують танграм для виготовлення меблів. А саме полиць, диванів. Допоможіть дизайнерам створити полиці у формі людини. Попрацюйте в парах та спробуйте скласти фігуру.

(На екрані з’являється завдання. Діти дістають з конвертів геометричні фігури і працюють під музичний фон).

- Перевірте, чи вдалося вам скласти таку фігуру.

(Звертаю увагу на оригінальні роботи).
- Так, третє завдання виконано. Прочитаємо продовження листа. (Хто математику полюбить) - Як бачите, складні завдання для нас – то не є проблемою. Запрошую вас на фізкультхвилинку.
Фізкультхвилинка «То не є проблема»

4. Четверте завдання – розв’язати задачу. - На партах лежать картки з текстом задачі. Попрацюйте самостійно. Хто бажає розв’язати задачу на дошці? У трьох вагонах було 12960 т вугілля. У першому і третьому вагонах разом було 8760 т вугілля, у другому і третьому – 7080 т. Скільки тонн вугілля було у кожному вагоні? (Два учні розв’язують задачу біля дошки. Правило трьох перших зошитів. Один учень аналізує задачу. Всі учні перевіряють. Оцінюю учнів, які працювали біля дошки).

- Це завдання теж виконано. Прочитаємо наступний рядок. (полюбить, тому в) Вправа для очей (за рухливою фігурою на екрані)

5. П’яте завдання.
- Щоб прочитати п’ятий рядок листа, треба спочатку відновити рівності, установити відповідність між числами та складами і нарешті прочитати останній рядок. - Це завдання ви будете виконувати в групах.



- Це завдання вам теж під силу! (Відповідь: пощастить)
- Молодці діти! Ви справилися з усіма завданнями. Для вас відкривається друга частина листа.

Добрий день, тобі, учню 4 класу!
Ось і ти скоро станеш випускником початкової школи! Якщо хочеш досягнути У житті своїм вершин, Математику збагнути Мусиш тонко, до глибин. Калькулятор і комп’ютер,- Хто сьогодні їх не зна? Та за пояс їх запхнути Може світла голова. Не махай на все рукою, Не лінуйся, а учись Бо чого навчишся в початковій школі, Знадобиться ще колись!
З повагою учні 4 класу 2012 року
6. Підсумок уроку
- Діти, ви сьогодні добре попрацювали. - Скажіть, вам сподобався урок? - Чи справдилися ваші очікування? - Над якою темою ми працювали сьогодні? - Вам хочеться написати листа для майбутніх випускників початкової школи? - Я пропоную, не тільки написати листа, а ще скласти для них цікаві завдання. Початок у нас є. Пам’ятаєте, ви складали ребуси.
ІV. Інформування учнів про домашнє завдання, інструктаж щодо його використання

- Тому домашнє завдання буде творчим за вашим вибором (демонстрація на екрані).
Оберіть одне із запропонованих і запишіть у щоденники.
Comments